کالای خواب به مجموع اقلام پتو، تشک، باکس، محافظ تشک، بالشگفته می شود که از مهمترین اجزای مورد استفاده در اتاق خواب بشمار می آیند. همه افراد بعد از سپری کردن یک روز پر مشغله نیاز به استراحت و خواب راحت دارند. برای داشتن خوابی راحت و دلچسب باید بدانیم از چه نوع کالای خوابی با چه جنس و ویژگی هایی استفاده کنیم.

تشک

در زندگی پر مشغله امروزی افراد پس ...

کالای خواب به مجموع اقلام پتو، تشک، باکس، محافظ تشک، بالشگفته می شود که از مهمترین اجزای مورد استفاده در اتاق خواب بشمار می آیند. همه افراد بعد از سپری کردن یک روز پر مشغله نیاز به استراحت و خواب راحت دارند. برای داشتن خوابی راحت و دلچسب باید بدانیم از چه نوع کالای خوابی با چه جنس و ویژگی هایی استفاده کنیم.

تشک

در زندگی پر مشغله امروزی افراد پس از سپری کردن یک روز شلوغ نیاز به یک استراحت کامل دارند. و همانطور که در تعریف کالای خواب به اجزای آن اشاره شد که یکی از این ابزار تشک می باشد. تشک درکالای خواب یکی از مهمترین موارد استفاده در یک استراحت کامل تلقی می‌شود.  شما می توانید با بررسی کیفیت کالای خواب و مخصوصا تشک میزان بهره وری در خواب خود را افزایش دهید.  به عبارت بهتر با استفاده از ابزار کالای خواب مناسب می توانید به استراحت کامل رسیده و با یک نیروی خوب و انرژی مثبت فرایند کاری روز خود را آغاز کنید ولی باید بدانید برای رسیدن به این مهم باید از یک کالای خواب خوب و باکیفیت استفاده کنید و نقش آن در استراحت و حتی کار خود پررنگ نمایید.

بالش

پس از تشک بدانید که بالش یک عنصر مهم در ایجاد یک استراحت کامل می باشد. با فرض اینکه بالش شما مناسب استراحت نباشد با چالش های روبرو خواهید شد که از مهمترین آنها سر درد و گردن درد می باشد که باعث کاهش کارایی در زندگی مدرن می شود شما می توانید با انتخاب یک بالش مناسب که طبق تحقیقات به عمل آمده بالشی مناسب می باشد که نه زیاد سفت باشد و نه خیلی نرم به میزان بهره وری در کار و سلامت بدنتان کمک کنید. همواره بدانید که یک خواب دلچسب و یک فعالیت ایده‌آل نیازمند یک کالای خواب مناسب می باشد.

باکس

باکس در واقع نوعی تخت است، که  می توان گفت نوعی تخت است که دارای طرحی ساده و شیکی می باشد.باکس ها انواع مختلفی دارند که اسکلت چوبی ویا فلزی دارند که با روکش پارچه ای پوشیده شده اند که ظاهر آنها را بسیار جذاب می نماید، همخوانی باکس و تشک به صورتی است که به نظر میرسد دوعدد تشک روی هم هستند.از باکس ها برای طراحی ساده و کلاسیک استفاده میشود و اکثر هتل ها نیزاز انواع باکس ها استفاده میکنند و در ضمن نسبت تخت خواب ازلحاظ قیمت بسیار به صرفه است‌‌‌‌‌‌‌ و باعث میشود عمر تشک شما تا۳۰%افزایش پیدا کند به این دلیل که سطح باکس ها کاملا صاف است و تشک و وزن وارده روی کل سطح باکس پخش شده و از دفرمه شدن تشک جلوگیری می کند.

محافظ تشک خوشخواب

تشک های خوشخواب اغلب در رنگ های روشن تهیه می شوند و پارچه ی آنها غیر قابل جدا شدن برای شستشو می باشند در نتیجه رویه این تشک ها در صورت سهل انگاری به سرعت کثیف و لکه می شود و به جایگاهی برای رشد میکروب و باکتری های بیماری زا تبدیل می شود. توصیه فروشگاه یاتای به خریداران عزیز این است که در هنگام خرید تشک خوشخواب اقدام به خرید محافظ تشک نیز نمایند.

بیشتر

کالای خواب 

زیرشاخه ها

 • تشک

  ۱- تشک فنری

  تشک فنری، برای افرادی با سن پایین و افراد با وزن کمتر مناسباست. از خصوصیات تشک های فنری باید به این موضوع اشاره داشت که به دلیل ارتجاعی بودن تشک، وزن در سطح تشک پخش می گردد. نسبت به تشک های طبی و فنری ارزان تر بوده و به نسبت،‌ مخاطبان بسیاری دارد.

  ۲- تشک طبی و فنری

  برخی از تشک ها هم طبی هستند و هم فنری هستند. تشک خوب برای همه سنین می باشد. به دلیل آنکه در تشک طبی، اسفنج با دانسیته بالا و دیواره M دار وجود دارد و فنر بندی خوبی هم دارد، طول عمر تشک افزایش پیدا می کند و خواب آرامی هم برای مصرف کننده به ارمغان می آورد.اما به هر حال،‌ همه علاقمند نیستند روی تشک طبی بخوابند. اگر در تشک طبی، فنر پاکتی و منفصل استفاده شده باشد یا دارای “مموری فوم دار”  که برای تطابق بهتر و بیشتر تشک با بدن شما باشد، قیمت و کیفیت متفاوت خواهد بود.

  ۳- تشک طبی

  تشک های طبی که دارای فنر نیستند و خاصیت طبی دارند؛ همان نوع فومی ارزان ترین تشک است که سبک وزن، سفت، قابل شستشو و زیپ دار است و جنس ان یونولیت است و عمر نسبتا کمی دارد. تشک های طبی نوع اسفنجی، نرم تر و با کیفیت تر هستند. البته براساس اسفنج، قیمت و کیفیت تشک طبی نیز متفاوت خواهد بود. تشک تمام مموری فوم دار، قیمت نسبتا بالاتری دارد.

  ۴- تشک آبی

  نوع دیگر تشک ها هستند که شاید کم تر درباره آن شنیده باشیم بنام تشک های آبی که طرفداران خاص خود را دارند و با پر کردن آب گرم، حالت ارتوپدیک پیدا می کند. البته در پیک نیک ها مصرف دارد.

  ۵- تشک بادی

  تشک بادی، از آن دسته تشک هایی هستند که سفتی آن را می توان با یک دستگاه کنترل کرد. این نوع تشک ها بیشتر در سفر کاربرد دارد.

 • باکس

  باکس تخت

  باکس تخت یا تخت با رویه پارچه نوعی از تخت است که به جای تخت یا سرویس خواب استفاده می‌شود. بیشتر باکس تخت ها را در هتل ها دیده ایم. اسکلت باکس ها از جنس فلز یا چوب می باشد که بروی آن پارچه کشیده می شود و در ظاهر قابل تشخیص نیست که اسکلت آن فلزی است یا چوبی. در گذشته این تخت ها در هتل ها بیشتر کاربرد داشت ولی امروزه در منازل نیز به دلیل زیبایی و قیمت مناسب از آن بسیار استفاده می‌شود. شما می توانید در کنار خرید باکس تخت خواب ، تاج نیز برای آن خریداری کنید تا جلوه زیباتری به اتاق خواب خود ببخشید.

  باکس تخت

  تفاوت باکس اسکلت چوبی و فلزی

  تفاوت باکس اسکلت چوبی و فلزی در قیمت، وزن و دوام آنها است. باکس های چوبی ارزان تر، سنگین تر برای حمل و نقل هستند و نسبت به باکس های فلزی دوام کمتری دارند. باکس های فلزی کمی گرانتر هستند ولی دوام بسیار زیادی دارند به خصوص برای هتل ها که استهلاک بیشتری در سرویس های خواب خود دارند اما باکس های فلزی جدید با طراحی جدید سبک تر شده اند.

  باکس ساده

  باکس ساده فقط یک اختلاف سطح ایجاد می کنند که تشک روی آن قرار بگیرد، باکس ساده با استفاده از فریم فلزی نشکن و یا چوبی ساخته می شود. باکس ساده بی سروصدا بوده و عمر مفید فوق العاده بالایی دارد.

  باکس جک دار

  باکس جک دار قابلیت بلند شدن دارند از این رو می توانید از زیر تخت به عنوان یک کمد استفاده کنید. باکس جک دار مناسب اتاق هایی است که کمد دیواری ندارند.

  باکس کشو دار

  در دیواره باکس کشودار، کشوهایی تعبیه شده است تا لوازم اضافه خود را داخل آن قرار دهید. کشوهای باکس کشو دار دارای ریل مرغوب می باشد که این امکان را برای شما فراهم می کند تا ازفضای زیر تخت به راحتی استفاده می کنید.

   

 • محافظ تشک

  کاربرد محافظ تشک

  ضد آب بودن

  محافظ تشک ضد آب از تخریب تشک در برابر نشت مایعات و عرق افراد در حین خواب جلوگیری می کند و در نتیجه از تجمع آلودگی و تولید کپک در لایه های زیرین تشک جلوگیری می کند. این محافظ ها برای افرادی که در حین خواب زیاد عرق می کنند، یا افرادی که در تشک عادت به خوردن و نوشیدن دارند، خانواده های بچه دار، افرادی که دارای مشکل بی اختیاری ادرار هستند، حیوانات خانگی که در تختخواب استراحت میکنند و یا افرادی که به دنبال محافظت از تشک خود در برابر لکه ها و تغییر رنگ هستند مفید و کاربردی است.

  پیشگیری از ساییدگی و پارگی تشک

  روکش فابریک تشک تا حدی از تشک در برابر ساییدگی جزئی و پارگی که ناشی از خواب و دراز کشیدن روی تشک ایجاد می گرددمحافظت می کند. به مرور زمان، تشک کثیف می گردد و مواد و اشیا ریز به آن نفوذ می کند و در تشک جمع می شوند یا بخش هایی از آن دچار ساییدگی می گردد. محافظ های تشک ویا کاورهای تشک راه حلی برای مقابله با این مشکلات می باشد.

  ضد آلرژی بودن

  کنه های ناشی از گرد و غبار رایج ترین عامل آلرژی زا در منسوجات خانگی است. آن ها از پوسته های پوست انسان تغذیه می شوند و در محیط تشک پرورش می یابند. مؤثرترین راه برای مقابله با آن ها و لذت بردن از یک محیط خواب سلامت استفاده ازمحافظ تشک ضدآلرژی است تا کاملاً تشک را از تمامی جهات بپوشاند.

  ضد حشرات موذی

  ساس های تشک حشرات ریزی هستند که از خون انسان ها و حیوانات تغذیه می شوند و ترجیح می دهند که در تشک و بالشت زندگی کنند تا در نزدیکی منبع غذای خود باشند. یک از راه های پیشگیری از ورود این حشرات ریز به تخت خواب استفاده از پوشش محافظ ضد ساس و یا همان ضد حشرات موذی است. محافظ های ضد حشرات موذی کل تشک را از تمامی جهات محصور می کنند و دارای ضخامت بالایی است که مانع از نفوذ ساس به درون یا خارج از تشک می گردد.

 • بالش

  بالش مناسب

  بالش یا همان بالشت وسیله ای است به شکل کیسه چهارگوش که آن را با مواد نرمی مثل پر، پنبه، الیاف یا اسفنج پر کرده و در هنگام خواب یا استراحت سر را روی آن می گذارند .در نحوه ی انتخاب بالش برای خواب باید دقت فراوان داشته باشیم زیرا بالش نامناسب می تواند بر کیفیت خواب اثر بگذارد.

  برای داشتن خوابی راحت و آرام باید سرویس خوابی استاندارد در اختیار شما باشد که از مهم ‌ترین اقلام یک سرویس خواب مناسب، یک بالش نرم و انعطاف‌پذیر است. انواع زیادی از بالش در بازار موجودند که هر کدام از شما براساس سلیقه و عادات خود می‌توانید یکی را برگزینید.

  بالش

  یکی از عوامل خواب راحت شبانه پخش شدن وزن سر و گردن شما به نسبت مساوی روی سطح بالش است. در این حالت عضلات سر و گردن استراحت می‌کنند و روز بعد شما سرحال وپرانرژی از خواب بیدار می‌شوید. هر چه سطح بالش بزرگ‌تر باشد، استراحت روی آن آرامش بخش‌تر خواهد بود. سطح نرم بالش کمک می‌کند که پوست شما صاف و بدون چروک روی آن قرار بگیرد.

 • تاج باکس
 • رو تختی