رک به محفظه ای گفته می شود که سرور یا متعلقات شبکه مانند سوییچ، روتر، مودم و … در آن قرار می گیرد و با توجه به نوع رک هم از سرور محافظت می كند و هم جهت تهویه و جلوگیری از صدمات فیزیكی مانند ضربه و فشار و همچنین عملکرد بالاتر سرور آن را در خود جای می دهد. واحد اندازه گيری رک يونيت (Unit) می باشد. هر يونيت تقریباً معادل 5 سانتی متر است. اندازه رک ...

رک به محفظه ای گفته می شود که سرور یا متعلقات شبکه مانند سوییچ، روتر، مودم و … در آن قرار می گیرد و با توجه به نوع رک هم از سرور محافظت می كند و هم جهت تهویه و جلوگیری از صدمات فیزیكی مانند ضربه و فشار و همچنین عملکرد بالاتر سرور آن را در خود جای می دهد. واحد اندازه گيری رک يونيت (Unit) می باشد. هر يونيت تقریباً معادل 5 سانتی متر است. اندازه رک ها معمولاً بين 4U تا 49U است. رک ها عموما به دو دسته رک دیواری و رک ایستاده تقسیم می شوند.

رک ایستاده

رک های ایستاده می تواند؛ انواع پچ پنل ، سوئیچ ، سرور ، یو پی اس و سایر قطعات رکمونت 19 اینچی را برای مدیریت بهتر و راحت تر یک جا جمع کند. مجهز به 1 عدد فن ، 4 عدد چرخ ، 4 عدد پایه ثابت و یک بسته پیچ و مهره می باشند وهمچنین دارای ورودی برای انواع کابل ها می باشد که این ورودی ها از بالا و پایین رک سرچشمه می گیرند.ارتفاع رک های ایستاده 16 ، 21 ، 28 ، 36 ، 40 و 44 بوده و عمق آن ها 60 ، 80 ، و 100 سانتی متر می باشد ، همپنین رک های ایستاده مجهز به درب های شیشه ای و یا تلقی فریم دار می باشد و امکان نصب 1 تا 4 فن در آن ها وجود دارد ، بعلاوه شما می توانید پاور ماژول های 8 پورت و 9 پورت افقی و پاور ماژول های عمودی را در این رک ها نصب کنید.

انواع رک 

رک دیواری

معمولا در ارتفاع های 5 ، 6 ، 7 و 9 یونیت و همچنین عمق 35 ، 45 و 6 سانتی متر تولید و به بازار عرضه می شوند. در مورد رک های ایستاده نیز می توان این گونه گفت که عمق این رک ها بسیار بیشتر از رک های دیواری است. رک های دیواری 9 یونیت دارای قابلیت باز شدن از بغل بوده و امکان چرخش تا 100 درجه را دارد به علاوه افراد می توانند به پشت رک های دیواری نیز دسترسی کامل داشته باشند. رک های دیواری 9 یونیت عموما برای سوئیچ هایی که دارای ماژول پشت هستند مورد استفاده قرار می گیرند.

بیشتر

رک 

زیرشاخه ها

 • رک دیواری

  از اصلی ترین قطعه ساخت شبکه های کامپیوتری می توان رک ها را نام برد . رک محفظه فلزی است که جهت حفاظت و نگهداری انواع تجهیزات شبکه مانند کابل، سوئیچ، پچ پنل، سرور، تجهیزات مخابراتی، ups و … مورد استفاده قرار می گیرد. رک ها براساس نحو نصب به دو گروه اصلی تقسیم می شوند :

  *- رک های دیواری

  *- رک های ایستاده

  معرفی رک دیواری

  این گروه از رک ها همانطور که از نامشان مشخص است، قابل نصب بر روی دیوار می باشند و بیشتر برای شبکه های کوچک و یا قسمتی از یک شبکه بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. رک های دیواری را می توان از موارد مختلفی مورد بررسی قرار داد.

  رک دیواری

  ابعاد رک دیواری

  ابعاد رک های دیواری اصلی ترین ویژگی برای انتخاب رک مورد نظر می باشند. هر رک ( دیواری یا ایستاده ) دارای  سه بعد می باشد. ارتفاع ، طول ، عرض؛ رک ها با واحدی تحت عنوان یونیت Unit شناخته می شود. رک های دیواری از این حیث دارای بلندی های ۴ یونیت ، ۵ یونیت ، ۶ یونیت ، ۷ یونیت ، ۹ یونیت و ۱۲ یونیت می باشند. طول رک یا اصطلاحا عمق رک که براساس قطعاتی که قرار است در آن نگهداری شوند تعیین می گردد. رک های دیواری موجود در ایران حائز عمق های ۳۰ ، ۳۲ ، ۳۵ ، ۴۰ ، ۴۵ و ۶۰ سانتی متر می باشند. عرض رک که مطابق با استاندارد باید ۶۰ سانتی متر باشد ولی در بازار فعلی به خاطر تفریق دادن قیمت تمام شده رک ، رک هایی با پهنا های کمتر ( در بازه ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر) نیز فرآوری می شوند.

  نوع درب رک

  درب رک های دیواری بطور کلی در سه گونه می باشد:

  *- تمام شیشه ای

  *- شیشه ای با زوار فلزی

  *- شیشه ای با فریم فلزی

   

 • رک ایستاده

  این نوع رکها دارای اندازه های بزرگی می باشند و در مراکز بزرگ و بانک ها استفاده می گردند.جنس آنها از آهن و با پوشش رنگ پودری الکترواستاتیک ضد خش بوده است. معمولا دارای چرخ های قفل دار میباشند که امکان جابجایی رکها را راحت تر می کند و بعد استقرار چرخ ها قفل میکنند تا از احتمال جابجایی آن جلو گیری شود.

  رک ایستاده

  در این نوع رک ها امکان نصب 1 تا 6 فن در آنها وجود دارد، در قسمت جلو دارای درب تمام فلز، فریم دار، مشبک و یا شیشه ای هستند که برای ایمنی بیشتر باید شیشه ها حتما سکوریت شده باشند. در طراحی رک ها جهت دسترسی راحت تر به تجهیزات نصب شده  در داخل آنها امکان دسترسی از هر چهار طرف فراهم شده است. در این رک ها ، انواع پچ پنل ، سوئیچ ، سرور ، یو پی اس و سایر قطعات رکمونت ۱۹اینچ را برای مدیریت آسان تر یکجا جمع می نمایند .

  ویژگی های رک ایستاده

  رکهای ایستاده معمولا در اندازه های 16 الی 47 یونیت و با عمق های 60، 80 و 100 سانتیمتر تولید می شوند و از امکانات دیگر آن نیز می توان به مواردی چون تعبیه محفظه ورود کابل درقسمتهای جلو، عقب و مرکز سقف و کف آن، همچنین امکان نصب فیلتر در جلوی هواکش ها برای جلوگیری از ورود گرد و غبار، اشاره داشت.

 • تجهیزات رک

  طبقه متحرک رک :

  برای قرارگیری کیبورد و موس داخل رک از طبقه متحرک استفاده می شود. این نوع طبقه زمانی که درب رک را باز می کنید بصورت کشویی جلو می آید و با قرارگرفتن صندلی در زیر آن سرپرست شبکه می توان مانند یک میز از آن استفاده کنند. متناسب با نوع رک با کشوهای متفاوت ۶۰، ۸۰و ۱۰۰سانتیمتری ارائه می شود.

   

  لایت پنل :

  لایت پنل به قطعه ای گفته می شود که برای روشن نمودن محفظه داخل رک استفاده می شود. وجود لایت پنل برای انجام برخی از سرویس ها و یا نمایش قطعات موجود در داخل رک نیازبوده است. این قطعه شامل یک لامپ است و معمولا در بالای رک نصب می گردد  ولی نور کمی دارد و یک یونیت از رک را به خود اختصاص خواهد داد. هدف از تعبیه این قطعه بر روی رک تامین روشنایی لازم در هنگام نصب، نگهداری و عیب یابی تجهیزات داخل رک می باشد.

   

  طبقه ثابت رک :

  طبقه های ثابت رک به سه نوع؛ یک یونیت ، ۲یونیت و تخت تقسیم می شوند . طبقه های یک یونیت که فقط در جلو رک پیچ می شوند برای قرارگیری تجهیزات سبک وزن در رک استفاده می شوند و طبقه های ۲یوینت برای تجهیزات با وزن متوسط و همچنین بر روی طبقه های تخت ثابت که چهار طرف رک پیچ می شوند می توان وزن های سنگینی مثل سرورهای تاور ، مونیتور ، یو پی اس و… قرار داد. طبقه های ثابت تخت نسبت به نوع رک دارای عمق های ۶۰، ۸۰و ۱۰۰سانتیمتری می باشد .

  تجهیزات رک 

  ترمینال پاور :

  دستگاه های نصب شده درون رک نیاز به انرژی الکتریسیته دارند. عمل توزیع برق در رک از طریق ترمینال پاور انجام می شود و تنها کابل برقی که از رک خارج می شود کابل ترمینال پاور می باشد. این ترمینال پاورها دارای ارت هستند که بهتر است سیم ارت آن حتما به زمین الکتریکی وصل شوند. انواع ۳پورت و ۴پورت آن برای رک های دیواری و ۸پورت و ۹پورت آن برای رکهای ایستاده بکار می رود . پاورهای ۸پورتی دارای کلید نئون دار جهت روشن و خاموش کردن فن رک می باشد . انواع ایستاده آن هم با پورت های بیشتر موجود است که به نسبت ارتفاع رک می توان آنرا بکار گرفت .

   

  بلانک پنل :

  بلانک پنل ها، صفحه های محافظی می باشند که برای جلوگیری از دسترسی به تجهیزات حساس نصب شده در داخل رک جهت ایمنی بیشتر در جلوی آن نصب می گردند . این بلانک پنل ها در انواع ۱، ۲، ۳و ۴یونیت تولید وعرضه می شوند .

   

  داکت پنل :

  داکت پنل ها برای ساپورت کابل در پشت یا جلوی رک استفاده می شود.

  تجهیزات زک