رک

رک محلی برای نگهداری تجهیزات شبکه می باشد که از جنس فلز است که قطعاتی مانند سرور، روتر، مودم، فایروال و …  را در آن قرار می گیرد. دلیل استفاده از رک؛ محافظت فیزیکی از تجهیزات شبکه و همچنین ایجاد دسترسی راحت و نظم دادن به تجهیزات شبکه می باشد.

رک ها از لحاظ ابعاد، رنگ، جنس دارای مدل های متنوعی هستند وهمچنین از نظر نوع قرارگیری به دو صورت دیوار...

رک

رک محلی برای نگهداری تجهیزات شبکه می باشد که از جنس فلز است که قطعاتی مانند سرور، روتر، مودم، فایروال و …  را در آن قرار می گیرد. دلیل استفاده از رک؛ محافظت فیزیکی از تجهیزات شبکه و همچنین ایجاد دسترسی راحت و نظم دادن به تجهیزات شبکه می باشد.

رک ها از لحاظ ابعاد، رنگ، جنس دارای مدل های متنوعی هستند وهمچنین از نظر نوع قرارگیری به دو صورت دیواری یا ایستاده قرار می گیرد. عرض و عمق رک با واحد های سانتیمتر و متر و ارتفاع آن با یونیت اندازه گیری می شود. در جلو و پشت رک دو ستون عمودی در چپ و راست رک تعبیه می شود که تجهیزات رک به آن پیچ می شود و به آداپتور معروف است.

یونیت رک

واحد اندازه گیری ارتفاع در رک یونیت(unit)می باشد. هر یونیت معادل ۴٫۴۴۵سانیتمتر  یا سه سوراخ در آداپتورهای کناری می باشند. یونیت بیانگر ارتفاع قابل نصب تجهیزات و طول آداپتور های رک بوده و ارتفاع کلی رک به سانتیمتر بیان می شود که از پایین رک یا سطح زمین تا سقف رک می باشد.کمترین یونیت در رک یونیت شماره ۱بوده و به بالا افزایش پیدا می کند. در برخی رک ها شماره آن روی آداپتور درج می شود.

تجهیزات شبکه

داکت

داکت به کانال های پلاستیکی درب داری گفته می شود که برای محافظت ، حفظ زیبایی فضا و مسیر انتقال سیمها و کابل ها از آنها استفاده می شود و از معایب داکت ضد آب نبودن آن ها استکه باید در فضاهای داخلی که در تماس مستقیم با بارندگی یا گرد وغبار نباشند مورد استفاده قرار گیرند.

انواع داکت

به طور کلی داکت ها انواع مختلفی دارند و برای کاربردهای متفاوتی مورد استفاده قرار گرفته می شوند به طور مثال در بسترسازی دوربین مداربسته داکتها کارآیی ویژه ای دارند و معمولا از جنس پی وی سی مرغوب تولید می شوند . داکت های استاندارد موجود در بازار به صورت داکت 1 ، 1.5 ، 2 ، 2.5 ، 3 معمولی ، 3 با ارتفاع کوتاه ، 3.5 ، 4 ، 5 ، 6 معمولی ، 6 پایه بلند ، 9 معمولی و 9 پایه بلند تولید و به بازار عرضه می شوند که هرکدام ابعاد متفاوتی دارند و می توانند برای قرارگیری تعداد مشخصی کابل یا سیم مورد استفاده قرار گیرند.

 

بیشتر

تجهیزات شبکه 

زیرشاخه ها

 • رک

  رک به محفظه ای گفته می شود که سرور یا متعلقات شبکه مانند سوییچ، روتر، مودم و … در آن قرار می گیرد و با توجه به نوع رک هم از سرور محافظت می كند و هم جهت تهویه و جلوگیری از صدمات فیزیكی مانند ضربه و فشار و همچنین عملکرد بالاتر سرور آن را در خود جای می دهد. واحد اندازه گيری رک يونيت (Unit) می باشد. هر يونيت تقریباً معادل 5 سانتی متر است. اندازه رک ها معمولاً بين 4U تا 49U است. رک ها عموما به دو دسته رک دیواری و رک ایستاده تقسیم می شوند.

  رک ایستاده

  رک های ایستاده می تواند؛ انواع پچ پنل ، سوئیچ ، سرور ، یو پی اس و سایر قطعات رکمونت 19 اینچی را برای مدیریت بهتر و راحت تر یک جا جمع کند. مجهز به 1 عدد فن ، 4 عدد چرخ ، 4 عدد پایه ثابت و یک بسته پیچ و مهره می باشند وهمچنین دارای ورودی برای انواع کابل ها می باشد که این ورودی ها از بالا و پایین رک سرچشمه می گیرند.ارتفاع رک های ایستاده 16 ، 21 ، 28 ، 36 ، 40 و 44 بوده و عمق آن ها 60 ، 80 ، و 100 سانتی متر می باشد ، همپنین رک های ایستاده مجهز به درب های شیشه ای و یا تلقی فریم دار می باشد و امکان نصب 1 تا 4 فن در آن ها وجود دارد ، بعلاوه شما می توانید پاور ماژول های 8 پورت و 9 پورت افقی و پاور ماژول های عمودی را در این رک ها نصب کنید.

  انواع رک 

  رک دیواری

  معمولا در ارتفاع های 5 ، 6 ، 7 و 9 یونیت و همچنین عمق 35 ، 45 و 6 سانتی متر تولید و به بازار عرضه می شوند. در مورد رک های ایستاده نیز می توان این گونه گفت که عمق این رک ها بسیار بیشتر از رک های دیواری است. رک های دیواری 9 یونیت دارای قابلیت باز شدن از بغل بوده و امکان چرخش تا 100 درجه را دارد به علاوه افراد می توانند به پشت رک های دیواری نیز دسترسی کامل داشته باشند. رک های دیواری 9 یونیت عموما برای سوئیچ هایی که دارای ماژول پشت هستند مورد استفاده قرار می گیرند.

 • داکت

  داکت یک کانال درب دار است که برای نگهداریو انتقال کابلها از آن ها استفاده می شود. از آنجایی که داکتها معمولا ضد آب نیستند استفاده از داکت تنها در محل های داخلی ساختمان که مسقف هستند استفاده می گردد. داکت های موجود در بازار انواع مختلفی دارند و دارای کیفیت های متفاوتی هستند.

  ویژگی های داکت

  1. جنس داکت: برخی از انواع داکت در دراز مدت استحکام و انعطاف پذیری خود را نگه میدارند در حالیکه برخی دیگر از داکت ها بعد از مدتی شکننده شده و کارایی خود را از دست می دهند. پس باید در انتخاب داکت با توجه به کاربری محل مورد استفاده دقت کافی را داشته باشید.

  2. اندازه داکت: سایز داکت باید متناسب با تعداد و قطر کابل های مورد استفاده در تجهیزات مدار بسته باشد.

  3. درب داکت: درب داکت باید به گونه ای باشد که به راحتی باز و بسته شود تا در صورت نیاز برای تغییرات و یا تعمیرات دسترسی به کابل ها راحت باشد.

  داکت

  داکت ساده

  این محصولات برای استفاده در ساختمان های اداری ، مسکونی ، تجاری تولید شده اند و می توانند به صورت پشت ساده و یا پشت چسب دار باشند که نصب آنها راحت تر انجام می شود و سیم و کابلها در داخل آن قرار داده می شود.

  داکت شیار دار

  این داکتها به لحاظ شکل ظاهری با نوع ساده متفاوت هستند و روی بدنه آنها شیارهایی وجود دارد، از این محصول در تابلوهای برق فشار قوی و فشار ضعیف برای قرار گیری سیم و کابل ها استفاده می شود و درب آنها کاملا قابلیت قفل شدگی دارد تا از باز شدن درب ها هنگام استفاده جلوگیری شود.

   

 • کابل

  کابل شبکه برای انتقال اطلاعات و ارتباط بین شبکه های کابلی تهیه و تولید شده است. کاربرد اصلی کابل در برقراری ارتباط بین دو کامپیوتر، پرینترها ، سرورها، دوربین مداربسته و یا هر دستگاهی که دارای کارت شبکه است و نیاز به کابل  شبکه را دارند.

  مشخصات کلی

  هر کابل به هم تابیده از هشت سیم تشکیل شده که علت اینکه این نوع کابل ها سیم های تشکیل دهنده اش بهم تابیده شده اند، کاهش تاثیرات نویز بر روی آنها است. حداکثر طول سگمنت هر کابل به شبکه 100 متر است.

  رنگ سیم های کابل به صورت زیر است:

  سفید قهوه ای ، قهوه ای ، آبی ، سفید آبی ، سفید نارنجی ، نارنجی ، سبز ، سفید سبز

  کابل شبکه

  دسته بندی کابل های شبکه براساس نوع فرکانس

  از انجایی که میزان فرکانس قابل پشتیبانی در انواع کابلهای شبکه متفاوت است، حجم اطلاعات قابل انتقال نیز متفاوت خواهد بود. برای طبقه بندی کابلهای شبکه براساس فرکانس از دسته بندی های استفاده می شود که در فرم همگانی آنها را با CAT می شناسند.

  CAT-3: این کابل حداکثر از فرکانس 10 مگاهرتزی پشتیبانی می کند که امکان انتقال تا 10Mbps را برای آن فراهم می آورد. امروزه با توجه به محدودیت زیاد حجم قابل انتقال توسط این کابل استفاده از آن منسوخ شده است.

  CAT-5: این کابل حداکثر از فرکانس 100مگا هرتزی پشتیبانی می کند که امکان انتقال اطلاعات تا 100Mbps را برای آن فراهم می کند.

  CAT-6: در ابتدا فرکانس قابل پشتیبانی این کابلها تا 250مگا هرتز بود اما با معرفی زیر مجموعه های جدید این کابل ها با عنوان CAT-6e و CAT-6a، امکان پشتیبانی از حداکثر فرکانس انتقال 500 تا 650 مگا هرتز نیز فراهم شد.

  CAT-7: این کابل حداکثر از فرکانس 600مگا هرتزی پشتیبانی می کند که امکان انتقال اطلاعات تا 10Gbps را برای آن فراهم می کند.

  انواع کابل شبکه براساس محافظ

  کاربرد پوشش و کاور،  محافظت از کابل ها می باشد و دارای انواع مختلفی هستند:

  کابل UTP: کابل شبکه بدون غلاف محافظ

  کابل STP: کابل شبکه دارای غلاف محافظ

  کابل S-UTP: کابل شبکه روکش دار بدون غلاف محافظ

  کابل U-FTP: کابل شبکه با فویل محافظ برای سیم ها

  کابل SFTP: کابل شبکه دارای غلاف محافظ و روکش رز ورقی