افزودنی های بتن، موادی است که برای نگهداری، اصلاح ، کاهش هزینه  و دیگر موارد در ویژگی های بتن مورد استفاده قرار می گیرد. افزودنی های بتنی جز پرکاربرد ترین های مصالح ساختمانی بوده و تغییرات بسزای در ساخت و ساز ایجاد کرده است. مثال در زمان های مانند سرما و یخبندان ، بتن ریزی باید در سریع ترین زمان انجام شود که این عمل و محیط باعث کاهش و از بین رفت...

افزودنی های بتن، موادی است که برای نگهداری، اصلاح ، کاهش هزینه  و دیگر موارد در ویژگی های بتن مورد استفاده قرار می گیرد. افزودنی های بتنی جز پرکاربرد ترین های مصالح ساختمانی بوده و تغییرات بسزای در ساخت و ساز ایجاد کرده است. مثال در زمان های مانند سرما و یخبندان ، بتن ریزی باید در سریع ترین زمان انجام شود که این عمل و محیط باعث کاهش و از بین رفتن کیفیت عملکرد بتن می شود باید از افزودنی های بتنی استفاده کرد.از دیگر مزایای استفاده از افزودنی بتن، تاثیر آن در کاهش هزینه های مستقیم و غیر مستقیم است. از جمله صرفه‌جويي‌ های مربوط به افزودنی های بتن مي‌توان به ‌کاهش مقدار سيمان و آب ، افزايش بهره‌ وري نيروي انساني ، کاهش هزينه ‌هاي حاصل از افزایش کيفيت بتن ، کاهش زمان انجام فرایند ، افزايش مقاومت‌ هاي مکانيکي ، اطمينان از يک دستی توليد و کاهش هزينه ‌هاي سرمايه‌ گذاري ، کاهش استهلاک تجهيزات و ماشين‌آلات و … اشاره کرد.

افزودنی بتنی

انواع افزودنی های بتنی :

افزودني‌ هاي بتنی  بر اساس عملکرد و نوع تاثیرگذاری آن بر روی بتن ها تقسیم می شوند:

افزودنی های پاياگر‌:

پاياگرها یا به اصطلاح دوام بخش ها با کاستن از درون‌رفت (نفوذ) عوامل زيان‌آور، پايش (محافظت) ميلگردها، يا کنترل واکنش‌هاي زيانبار، پايايي بتن سخت‌شده را بهبود مي‌بخشند. کاهنده‌هاي تراوايي، نم‌بندها، بازدارنده‌هاي خوردگي، و کاهنده‌هاي انبساط واکنش قليايي سيليسي در اين دسته از افزودني‌ها جاي مي‌گيرند.

افزودنی کاهنده‌هاي آب :

افزودني‌هاي كاهنده براي افزايش رواني بتن در مقدار آب معين، يا كاهش مقدار آب مصرفي با حفظ رواني، يا هر دو به كار مي‌روند و شامل روان‌کننده‌ها، فوق روان‌کننده‌ها، و فراروان‌کننده‌ها مي‌شوند.

افزودنی های منبسط ‌کننده‌ها :

منبسط‌ کننده‌ها براي افزايش حجم در بتن (ملات) تازه، جبران جمع‌شدگی بتن (ملات) سخت‌شده، يا ايجاد انبساط کنترل شده در بتن (ملات) سخت‌شده به کار مي‌روند. اين افزودني‌ها دربرگيرنده شامل جبران‌کننده‌هاي جمع‌شدگي، گازسازها، و کف‌زاها هستند.

انواع افزودنی بتنی

افزودنی هوازا :

افزودني است که در حين اختلاط، ساختاري همگن از ريزحباب‌هاي ناپيوسته در بتن، ملات، يا خمير سيمان پديد مي‌آورد و باعث بهبود کارآيي (کارپذيري) و افزايش پايايي در برابر چرخه‌هاي يخ‌ زدن و آب‌شدن مي‌شود.

افزودنی شتاب‌دهنده‌ها :

شتاب‌دهنده‌ها (تسريع‌کننده‌ها) با تندکردن روند آبگيري سيمان موجب زودگيري، زودسخت‌شدگي، يا هر دو مي‌شوند. شتاب‌دهنده‌ها شامل زودگيرکننده‌ها، آني‌گيرها، و زودسخت‌کننده‌ها هستند.

افزودني‌هاي خاص :

افزودني‌هاي خاص دسته‌اي از افزودني‌هاي شيميايي با کاربرد ويژه و محدود هستند. ضديخ‌ها، رنگ‌بخش‌ها، هوازداها، آسان‌کننده‌هاي پمپاژ، ضد آب‌شستگي‌ها، کنترل کننده‌هاي واکنش آبگيري، پيوندزاها (لاتکس)، قوام‌بخش‌ها نمونه‌هايي از افزودني هاي خاص هستند.

افزودنی کُندگيرکننده‌ها :

کُندگيرکننده‌ها با کُند  کردن روند آبگيري سيمان، گيرش بتن را به تاخير مي‌اندازند و شامل ديرگيرکننده‌ها و ناگيرکننده‌ها مي‌شوند.

افزودنی بتنی

بیشتر

افزودنی های بتن 

جستجوی پیشرفته
فیلترهای فعال:
    وضعیت
    قیمت