گچ همواره یکی از مهم ترین و اصلی ترین مصالح ساختمانی بوده است. فضای داخلی ساختمان های ایرانی از دیرین به رنگ سفید بوده است و از گچ به عنوان مصالح غالب در مرحله نازک کاری ساختمان استفاده می شودبه همین دلیل است که معمولا به مرحله گچ کاری ساختمان ، عملیات سفیدکاری نیز گفته می شود.

گچ

کاربردهای گچ

سفیدکاری : سفیدکاری اصطلاحا به عملیات گچ کاری داخل ساخ...

گچ همواره یکی از مهم ترین و اصلی ترین مصالح ساختمانی بوده است. فضای داخلی ساختمان های ایرانی از دیرین به رنگ سفید بوده است و از گچ به عنوان مصالح غالب در مرحله نازک کاری ساختمان استفاده می شودبه همین دلیل است که معمولا به مرحله گچ کاری ساختمان ، عملیات سفیدکاری نیز گفته می شود.

گچ

کاربردهای گچ

سفیدکاری : سفیدکاری اصطلاحا به عملیات گچ کاری داخل ساختمان گفته می شود که بسیار مورد پسند ایرانیان است زیرا همان طور که گفته شد ایرانیان به فضای سفید علاقه مند هستند.

تثبیت اولیه : از جمله ویژگی های گچ که آن را از سایر مصالح ساختمانی متمایز می سازد ، خاصیت گیرای سریع و تثبیت آن است ، گچ مصالحی است که بعد از چند دقیقه استفاده تثبیت می شود و تقریبا سفت می شود.

مارکر و علامت گذاری : از گچ در ساختمان برای علامت گذاری هم استفاده می شود، حتی در مرحله پی کنی برای مشخص کردن ناحیه ای از زمین که می بایست کنده شود تا حتی مراحل نازک کاری برای مشخص کردن تراز ها و محل نصب تاسیسات مختلف استفاده می کنند.

گچ ساختمانی

 

زمان گیرش گچ

یکی از کاربرد های گچ ،زمان گیرش گچ ها بوده که زمان گیرش گچ به صورت کلی تابع عوامل مختلفی است ، از جمله ملزومات گچ این است که در کارخانه تولید گچ ، همواره مسائل مرتبط با زمان گیرش گچ در شرایط مختلف اجرایی ، به خوبی کنترل شده و تنها در صورتی که زمان گیرش گچ مناسب و استاندارد واقع شد ، به آن اجازه تولید داده می شود.

چرا که اگر زمان گیرش گچ کم باشد و گچ سریع بگیرد ، سبب می شود که گچ کار ، مهلت کافی برای انجام عملیات گچ کاری را نداشته باشد و در مقابل اگر گچ دیر بگیرد ، خاصیت تثبیت خود را از دست خواهد داد.

به طور کلی عوامل مختلف در زمان گیرش گچ تاثیر گذار است :

سطح مخصوص گچ : هرچه دانه های تشکیل دهنده گچ ریز تر باشند ، سطح مخصوص ، مقدار مشخصی از آن به مراتب بیش تر است ، سطح مخصوص باعث می شود که گچ بیشتری با آب مخلوط در نتیجه زمان گیرش گچ به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

نوع گچ : گچ ها از نظر نوع با هم متفاوت هستند و هر نوع گچ ، زمان گیرش خاصی دارد ، به طور کلی هرچه درجه حرارت پخت سنگ گچ بیش تر باشد ، باعث می شود که گچ در طول پخت آب بیش تری از دست بدهد و در نتیجه آن دیرتر تثبیت شود.

موارد افزودنی : اضافه کردن مواد افزودنی مانند نمک ، گرد آهک شکفته و یا کلسیم کلرید باعث طولانی تر شدن زمان گیرش گچ می گردد. نکته حائز اهمیت در مورد نمک این است که اگر نمک تا حد خاصی ( ۲ درصد ) به گچ اضافه شود ، زمان گیرش گچ کاهش می یابد ، اما اگر از آن حد بیش تر نمک بریزیم ، زمان گیرش گچ بیشتر می شود.

گچ کاری

میزان آب مصرفی : از جمله موارد بسیار مهم ، همین میزان آب مصرفی گچ است ، هرچه آب مصرفی بیش تر باشد ، باعث می شود که زمان گیرش گچ طولانی تر گردد.

نکته اینجا است که گچ مرغوب و مناسب ساخت و ساز ، باید زمان گیرش آن بین ۸ تا ۲۵ دقیقه داشته باشد.

نکته دیگری که وجود دارد؛ اگر گچ را در حین گیرش به هم بزنید و اجازه سفت شدن به آن ندهید ، حالت و شکل خاصی به خود می گیرد و گیرش خود را برای مدتی از دست می دهد.

به این گچ ، اصطلاحا گچ کشته گفته می شود که کاربردهای مختلفی دارد . مثلا برای لایه سفیدکاری نهایی داخلی ساختمان از این گچ استفاده می شود

 

بیشتر

گچ 

جستجوی پیشرفته
فیلترهای فعال:
    وضعیت
    سازنده