بتن چیست؟

در ساختمان سازی از انواع مختلف مصالح استفاده می شود. یکی از اصلی ترین و پرکاربرد ترین مصالح مورد استفاده برای ساختمان ، بتن می باشد. بتن که در انواع مختلف وجود دارد برای ساخت و ساز بسیار رایج است و تقریبا در تمام سازه ها از این مصالح ساختمانی استفاده می شود. هدف استفاده از بتن در ساختمان سازی نیز افزایش استحکام سازه نهایی است. زیرا بتن...

بتن چیست؟

در ساختمان سازی از انواع مختلف مصالح استفاده می شود. یکی از اصلی ترین و پرکاربرد ترین مصالح مورد استفاده برای ساختمان ، بتن می باشد. بتن که در انواع مختلف وجود دارد برای ساخت و ساز بسیار رایج است و تقریبا در تمام سازه ها از این مصالح ساختمانی استفاده می شود. هدف استفاده از بتن در ساختمان سازی نیز افزایش استحکام سازه نهایی است. زیرا بتن دارای دوام و استحکام بالایی است. از جمله دلایل استفاده از بتن در ساختمان می توان به مواردی نظیر دوام بتن در برابر حریق ، مواد اولیه در دسترس ، دوام و استحکام بالا و همچنین حالت خمیری قبل از گیرش بتن اشاره کرد.

فرآورده های بتنی و ملزومات بتن ریزی

انواع بتن

 کف پوش بتنی

کف پوش بتنی برای کفسازی معابر ، تقاطع ها، فروشگاه ها، پیاده روها ، راه آهن و مترو و... به دلیل مزیت های بالای که دارد بکار می رود. مزیت های کفپوش ها در تنوع ابعاد ، ضدآتش ، ضد لغزش ، مقاوم در برابر یخ زدگی ، استحکام بالا ، هزینه پایین ، نصب آسان ، حمل و نقل راحت است. کفپوش های بتنی در رنگهای مختلف با نقش های متنوع تهیه می شود

واش بتن

واش بتن یا به اصطلاح موزاییک شسته یکی از انواع کفپوش های بتنی است ، که از مخلوط ماسه و سیمان ، چسب بتن و سنگ های معدنی و مواد روان کننده بتن تولید می شود و تنوع رنگ بسیار بالای دارد و میتوان گفت کفپوشی با نمای بسیار زیبا و طبیعی تولید میشود. از محصولات واش بتن در محوطه سازی پارک ، ویلا ، حیاط ، پیاده روسازی و... استفاده میگردد.

 موزاییک

موزاییک بتنی در واقع همان کف پوش بتنی است تفاوت این دو مصالح ساختمانی درتراکم آنها است که موزاییک  متراکم تر است و این  تراکم را از طریق پرس و ویبره به دست می آورد. موزاییک های بتنی  در حالت کلی از دو قسمت (لایه رویه و لایه زیرین)  تشکیل شده اند

فرآورده های بتنی و ملزومات بتن ریزی

جدول

جدول بتنی جز مصالح ساختمانی  پر کاربرد و پر مصرف  صنعت ساخت و ساز هست و در زمینه زیبا سازی و شهرسازی استفاده می شود و کاربرد این محصول جهت مرزبندی ما بین دو محیط و محوطه سازی در صورت استفاده در هر مکانی است که زیبایی آن مکان را دوچندان میکند. کاربردهای جدول بتنی می توان، زیبا سازی و جدا سازی مسیر، جدا سازی فضای سبز از مسیر تردد ، ساخت مسیر جوی آب ، ساخت مسیر جوی آب ، مرزبندی مسیرهای تردد اشاره داشت.

دور درختی و رابط

دور درختی بتنی، نوعی کف پوش محسوب می شود و رابط به منظور بتن های ساخته شده است که فضای خالی بین دور درخت ها را پر میکند. که از خانواده کفپوش های بتنی است که از ترکیب سیمان ، سنگ های معدنی و چسب بتن و موادی که به روان کردن بتن ساخته شده و در رنگ های زیبا وسایز های مختلف تولید میشود و کاربرد آن زیبایی نمای دور درختان است که این محصول در مدل های متنوع تولید شده

انواع بلوک

بلوک سیمانی یا بلوک بتنی از اختلاط سیمان و آب با شن ریزدانه و ماسه یا دیگر سنگدانه های مناسب، تولید می شود و مراقبت از آن ها در محیط مناسب ساخته می شود. وزن بلوک، بستگی به وزن بتنی است که بلوک از آن ساخته می شود. اگر بخواهیم بلوک سیمانی را از لحاظ وزن تقسیم کنیم باید آن را در سه دسته وزن معمولی، نیمه سبک و سبک قرار دهیم و بر اساس استاندارد و دارای بودن ویژگی های خاص به دو نوع باربر و غیرباربر تقسیم می شود همچنین از نظر شکل، به دو دسته توخالی و توپر تقسیم می شوند.دیگر انواع بلوک های سیمانی شامل؛ بلوک سیمانی معمولی، بلوک لیکا است.

انواع افزودنی های بتن و عملکرد آن ها

افزودنی های بتن مواد شیمیایی هستند که با نسبت وزنی سیمان به بتن اضافه شده تا برخی خواص و مشخصه های بتن را اصلاح کنند. میزان مصرف این مواد کم است. افزودنی ها با اهدافی مانند تسریع یا تعویق زمان گیرش، افزایش مقاومت، بهبود عملکرد در برابر یخ زدگی و مقاومت در برابر سولفات ها به کار گرفته می شوند.

فرآورده های بتنی و ملزومات بتن ریزی

بیشتر

فرآورده های بتنی و ملزومات بتن ریزی 

زیرشاخه ها

 • کف پوش بتنی

  یکی از ویژگی های کفپوش بتنی ، مقاومت بالا آن کف پوش ها است و همچنین کفپوش های بتنی جزو کف پوش های مقرون به صرفه نیز محسوب می شود که در انواع ساختمان ها کاربرد بسیار بالای دارد. کفپوش های بتنی نوع جدیدی از کفپوش ها بوده که هم در ساخت منازل مسکونی و هم فضا های بیرون، استفاده می شود.

  تعریف کفپوش بتنی

  کفپوش بتنی، نوعی کف پوش بوده که از جنس بتن یعنی متشکل از ترکیب سنگ آهک، سولفات کلسیم، سنگ ریزه های گرانیتی و صخره ای تولید می شود. این نوع کف پوش ها از طول عمر و استحکام بسیار بالایی برخوردارهستند و در اماکن مختلف، قابلیت استفاده هستند.

  کف پوش بتنی

  مزایای کفپوش بتنی

  • استحکام این نوع کفپوش ها بسیار بالا
  • قابلیت جذب گرما توسط کفپوش بتنی بالا می باشد
  • کفپوش بتنی نیاز به مراقبت چندانی ندارد.
  • نظافت کفپوش بتنی به راحتی انجام می شود.
  • تنوع در کفپوش بتنی بسیار زیاد است.
  • کفپوش بتنی، کف اتاق را به راحتی گرم می کند.
  • کفپوش بتنی در برابر عواملی چون سیل و آتش سوزی نیز مقاومت خیلی خوبی دارند
  • مقرون به صرفه بودن این نوع کفپوش ها
  • داشتن ظاهر زیبایی که در دکوراسیون موثر است.

  معایب کفپوش بتنی

  • کف پوش های بتنی به دلیل جذب گرمای بالایی دارند، هنگام عدم وجود آفتاب، فضای سردی را ایجاد خواهند کرد. البته در منزل به راحتی با استفاده از یک قالیچه می توان این مشکل را مرتفع نمود.
  • یکی دیگه از معایب آن عدم قابلیت ارتجاعی کفپوش بتنی، می باشد. این موضوع می تواند در ناراحتی مفاصل و کمر نقش داشته باشد. البته برای این مورد نیز کافی است در اماکنی که مدت زیادی را روی این کف پوش ها می گذرانید پا دری هایی که از جنس چوب پنبه یا لاستیکی هستند، استفاده کنید.
  • به سبب سفت و محکم بودن بتن، در صورت برخورد اشیای شکستنی با این کف پوش، احتمال شکستن آن ها زیاد خواهد بود. بنابراین حتی الامکان اتاق کودکان و افراد سالخورده را با این کف پوش ها پوشش ندهید.
  • بتونه کاری صحیح انجام نشود امکان رشد قارچ و کپک به دلیل جذب رطوبت در کف پوش وجود دارد.

  کفپوش بتنی

 • واش بتن

  واش بتن چیست؟

  واش بتن یا همان بتن شسته  نوعی از کف پوش بتنی محسوب میشود  که  در کفسازی  و زیبایی پارک ها ، حیاط ، پیاده رو ، باغ ، سقف  کاربرد  دارد. واش بتن ها متشکل از ترکیب ماسه ، سیمان ، سنگ ، چسب بتن و مواد روان کننده بتن تولید می‌شود. همچنین برای رنگ دهی به این نوع از بتن و زیبایی بخشیدن به آن، از رنگ های مصنوعی نیز استفاده می‌ گردد.

  کاربرد واش بتن ها

  یکی از کاربرد های واش بتن ، استحکام  بالای آن  بوده که در مواجهه  با شرایط جوی سخت استفاده می شود. این نوع بتن در برابر هرگونه شرایط جوی سرد و گرم، به خوبی مقاومت دارد. از دیگر دلایل استفاده از واش بتن ها در معابر شهری و پارک ها، چسبندگی بالای آن ها بوده.

  انواع سنگ واش بتن

  سنگ واش بتن ، معمولا در اندازه های ۳۰×۶۰ ، ۴۰×۴۰ ، ۵۰×۵۰ و ۳۰×۳۰ ساخته می‌شود. ضخامت این نوع سنگ ها بسته نوع شرکت و کارخانه  تولید کننده ی آن ها، در حدود ۳ تا ۵ سانتی‌متر بوده. در تولید سنگ های واش بتن ، می‌توان مطابق با سلیقه مشتری ، رنگ و نوع طرح و حتی اندازه ی سنگ ها را در نظر گرفت.

   

  نحوه ساخت و تولید سنگ واش بتن

  روش ساخت و تولید سنگ های واش بتن بسیار ساده بوده. برای تولید واش بتن یا بتن شسته ، ابتدا مخلوط  بتن را در قالب های مخصوص ریخته و به مدت ۲۴ ساعت در اتاق بخار همراه با ویبره قرار می‌ گیرد. سپس این موزائیک ها را بیرون آورده و با فشار آب و فرچه های مخصوص سیمی شستشو می‌کنند تا سیمان های سطح آن ، رفته و سنگ های داخل بتن بیرون بزند که این برجسنگی های سنگ های روی واش بتن ، باعث زیبایی آن می‌شود. البته که در تولید این سنگ واش بتن ها باید از سنگ دانه های مرغوبی استفاده کرد که توانایی تحمل شرایط سخت جوی را داشته باشند.

  ویژگی های واش بتن خوب

  واش بتن خوب، پس از شکسته شدن، نباید سنگ های داخلش از سیمان جدا بشود و در حقیقت، بعد از شکستن ، سنگ ها نیز با سیمان داخل مخلوط بشکنند. در داخل واش بتن نباید حباب هوا وجود داشته باشد  برای اطمینان می‌توانید پس از شکستن واش بتن، داخل آن را نگاه بیندازید و در صورتی که حباب های هوا وجو داشت، واش بتن شما واش بتن خوبی نبوده. پس از شکسته شدن واش بتن، دقت کنید که سنگ ها در تمام طول ضخامت بتن وجود داشته باشند. اگر ضخامت واش بتن شما ۴٫۵ سانتی‌متر است، باید خرده سنگ ها را در تمام ۴٫۵ سانتی‌متر ضخامت آن مشاهده کنید. توجه داشته باشید که تراکم سنگ دانه ها در واش بتن باید به صورت یک نواخت باشد. مقاومت فشاری یک موزییک واش بتن خوب، معمولا در حدود ۳۰۰Kg/Cm^2 می‌باشد. سنگدانه های استفاده شده در واش بتن باید اندازه های یکسانی داشته باشند. در واش بتن، باید از سیمان پرتلند ۴۰۰ عیار استفاده شود و در پایان، واش بتن شما باید در برابر سردی گرمی و نفوذ آب ، مقاومت خوبی از داشته باشند.

 • موزاییک

  موزائیک چیست؟

  موزاییک نوعی کف پوشی متراکم و فشرده شده است که همچنین یک نوع بتن هم محسوب می شود که تراکم خود را یا از طریق فشار پرسی و یا از طریق لرزش به دست میاورد و متشکل از ماسه ، سیمان ، سنگ دانه ، پودر سنگ و آب در ابعاد و طرح های گوناگون تولید می شود.

  سطح های تشکیل دهنده موزائیک:

   رنگ و یا لایه رویه موزاییک :

  این لایه که نقش رویه موزاییک را تشکیل میدهد و در آن از پودر سنگ ، سیمان، آب و از مخلوط دانه بندی شده و رنگی استفاده شده است.

  لایه نارین یا زیرین :

  این لایه از موزائیک دارای ضخامت بیشتری نسبت به لایه رویه می باشد نقش تحمل فشار را نیز بر عهده دارد. و مانند لایه رویه از سیمان ، آب و ماسه تشکیل شده است .

  انواع موزاییک :

  1. موزاییک ها گرانیتی و معمولی
  2. موزاییک های ویبره ای
  3. موزاییک شسته
  4. موزاییک های تک لایه ای

  موزائیک 

  طبقه بندی موزاییک ها بر اساس شکل ظاهری

  موزاییک سیمانی :

  این نوع موزاییکی در سطح رویه فاقد سنگ دانه های تزئینی است و تنها دارای شیار و طرحهای ساده است.

  موزاییک سنگ دار:

  موزاییکی است که در سطح رویه ی آن سنگ های تزئینی وجود دارد و به سه صورت شیاردار(طرح دار)، صاف، شسته تولید می شود و برحسب اندازه و قطر دانه های سنگی قابل مشاهده به پنج دسته تقسیم می شوند.

  موزاییک شیاردار:

  موزاییکی است که در سطح رویه آن به اشکال مختلف دارای فرورفتگی و برجستگی بوده وکاربرد آن در فرش کف پیاده رو و محوطه استفاده می گردد.

  موزاییک شسته :

  موزائیکی شسته، موزائیکی بوده است که در سطح آن دانه های شن به صورت برجسته نمایان می شود.

  موزاییک پلاکی :

  موزائیک پلاکی، موزاییکی است که در سطح رویه آن مصالح ساختمانی سخت و صیقل پذیر بوده و اندازه این سنگ ها برحسب ابعاد موزائیک متفاوت بوده است و به صورت صاف تولید می شود.

 • جدول

  جدول بتنی جز مصالح ساختمانی پرکاربرد و پر مصرف  صنعت ساخت و ساز هست و در زمینه زیبا سازی و شهرسازی استفاده می شود و کاربرد این محصول جهت مرزبندی ما بین دو محیط و محوطه سازی در صورت استفاده در هر مکانی است که زیبایی آن مکان را دوچندان میکند.

  جدول بتنی

   کاربردهای جدول بتنی

  1. زیبا سازی و جدا سازی مسیر

  2. جدا سازی فضای سبز از مسیر تردد

  3.  ساخت مسیر جوی آب

  4. ساخت مسیر جوی آب

  5.  مرزبندی مسیرهای تردد


  فروشگاه اینترنتی یاتای سعی دارد مرغوب ترین مصالح ساختمانی را برای مشتریان خود تهیه کند ولی معایب استفاده از مصالح ساختمانی نامرغوب در این زمینه حتی استفاده از جدول های بتنی نامناسب با کیفیت پایین باعث می شود جدول ها یخ بزنند و یا بطور متوالی تر خشک شوند و یا ترک بردارند.

 • دور درختی و رابط

  دور درختی بتنی، نوعی کف پوش محسوب می شود و رابط به منظور بتن های ساخته شده ای است که فضای خالی بین دور درخت ها را پر میکند. که از خانواده کفپوش های بتنی است که از ترکیب سیمان ، سنگ های معدنی و چسب بتن و موادی که به روان کردن بتن ساخته شده و در رنگ های زیبا وسایز های مختلف تولید میشود و در بازار عرضه می شود.

  دور درختی بتنی

  کاربرد دوردرختی بتنی:

  1. زیبایی نمای دور درختان

  2. جدا کننده مسیر پیاده رو از فضای سبز

  3. جداکننده فضای سبز از خیابان

  4. جداسازی محوطه پارک و باغ

  5. کانال سازی حاشیه ای

 • گلدان آبراه بلوک U

  گلدان آبراه بلوک یا گلدان های بتنی برای ساخت سیستم های فضای سبز شیب دار استفاده می شود. با استفاده از این محصول ، شیب های مورد نظر مستحکم شده و در کوتاه ترین زمان میتوان گیاهان را کاشت و زیبا سازی نما را انجام داد. شکل مخصوص این گلدان ها باعث پایداری و اتصال مناسب آن ها با یکدیگر می شود که قابلیت نصب در انواع شیب ها و سطوح صاف را به ما میدهد.

  گلدان آبراه بلوک u

  کاربرد آبراه بلوک:

  1. ایجاد تراس بندی

  2. استحکام شیب

  3. جلوگیری از ریزش ارتفاعات

  4. ایجاد دیواره های جداکننده

  ویژگی های گلدان آبراه بلوک:

  از ویژگی های گلدان بتنی می توان؛ قابلیت جابه جایی و تغییر چیدمان در هر زمان لازم حتی پس از نصب کامل آن می باشد. استفاده دیگر این محصول، ایجاد دیواره های صوت شکن است که از این ویژگی خصوصا در دیواره ای کنار خیابان، پارک ها و بزرگراه ها استفاده می گردد.

   

 • انواع بلوک

  بلوک سیمانی یا بلوک بتنی از اختلاط سیمان و آب با شن ریزدانه و ماسه یا دیگر سنگدانه های مناسب، تولید می شود و مراقبت از آن ها در محیط مناسب ساخته می شود. وزن بلوک، بستگی به وزن بتنی است که بلوک از آن ساخته می شود. اگر بخواهیم بلوک سیمانی را از لحاظ وزن تقسیم کنیم باید آن را در سه دسته وزن معمولی، نیمه سبک و سبک قرار دهیم و بر اساس استاندارد و دارای بودن ویژگی های خاص به دو نوع باربر و غیرباربر تقسیم می شود همچنین از نظر شکل، به دو دسته توخالی و توپر تقسیم می شوند.دیگر انواع بلوک های سیمانی شامل؛ بلوک سیمانی معمولی، بلوک لیکا است.

 • کَوَل بتنی

  کول بتنی یکی از پرکاربردترین محصولات می باشد که در ابعاد گوناگون با بتن تولید می گردد. از موارد کاربرد این محصول در پروژه های زیباسازی فضای شهری که در خاکریزهای شیب دار کنار اتوبان ها استفاده می شود و در حفر چاه و گالری های زه کش، کانال های انتقال آب و فاضلاب در حجم زیاد مورد استفاده قرار می گیرد.
  مزایای کول بتنی شامل تولید و نصب سریع آن ، کم کردن احتیاج مصرف کننده به چاه و قنات و استفاده از ۲ ردیف تسمه فلزی در بدنه کول باعث استحکام بیشتر خواهد شد.

 • درپوش بتنی
 • افزودنی های بتن

  افزودنی های بتن، موادی است که برای نگهداری، اصلاح ، کاهش هزینه  و دیگر موارد در ویژگی های بتن مورد استفاده قرار می گیرد. افزودنی های بتنی جز پرکاربرد ترین های مصالح ساختمانی بوده و تغییرات بسزای در ساخت و ساز ایجاد کرده است. مثال در زمان های مانند سرما و یخبندان ، بتن ریزی باید در سریع ترین زمان انجام شود که این عمل و محیط باعث کاهش و از بین رفتن کیفیت عملکرد بتن می شود باید از افزودنی های بتنی استفاده کرد.از دیگر مزایای استفاده از افزودنی بتن، تاثیر آن در کاهش هزینه های مستقیم و غیر مستقیم است. از جمله صرفه‌جويي‌ های مربوط به افزودنی های بتن مي‌توان به ‌کاهش مقدار سيمان و آب ، افزايش بهره‌ وري نيروي انساني ، کاهش هزينه ‌هاي حاصل از افزایش کيفيت بتن ، کاهش زمان انجام فرایند ، افزايش مقاومت‌ هاي مکانيکي ، اطمينان از يک دستی توليد و کاهش هزينه ‌هاي سرمايه‌ گذاري ، کاهش استهلاک تجهيزات و ماشين‌آلات و … اشاره کرد.

  افزودنی بتنی

  انواع افزودنی های بتنی :

  افزودني‌ هاي بتنی  بر اساس عملکرد و نوع تاثیرگذاری آن بر روی بتن ها تقسیم می شوند:

  افزودنی های پاياگر‌:

  پاياگرها یا به اصطلاح دوام بخش ها با کاستن از درون‌رفت (نفوذ) عوامل زيان‌آور، پايش (محافظت) ميلگردها، يا کنترل واکنش‌هاي زيانبار، پايايي بتن سخت‌شده را بهبود مي‌بخشند. کاهنده‌هاي تراوايي، نم‌بندها، بازدارنده‌هاي خوردگي، و کاهنده‌هاي انبساط واکنش قليايي سيليسي در اين دسته از افزودني‌ها جاي مي‌گيرند.

  افزودنی کاهنده‌هاي آب :

  افزودني‌هاي كاهنده براي افزايش رواني بتن در مقدار آب معين، يا كاهش مقدار آب مصرفي با حفظ رواني، يا هر دو به كار مي‌روند و شامل روان‌کننده‌ها، فوق روان‌کننده‌ها، و فراروان‌کننده‌ها مي‌شوند.

  افزودنی های منبسط ‌کننده‌ها :

  منبسط‌ کننده‌ها براي افزايش حجم در بتن (ملات) تازه، جبران جمع‌شدگی بتن (ملات) سخت‌شده، يا ايجاد انبساط کنترل شده در بتن (ملات) سخت‌شده به کار مي‌روند. اين افزودني‌ها دربرگيرنده شامل جبران‌کننده‌هاي جمع‌شدگي، گازسازها، و کف‌زاها هستند.

  انواع افزودنی بتنی

  افزودنی هوازا :

  افزودني است که در حين اختلاط، ساختاري همگن از ريزحباب‌هاي ناپيوسته در بتن، ملات، يا خمير سيمان پديد مي‌آورد و باعث بهبود کارآيي (کارپذيري) و افزايش پايايي در برابر چرخه‌هاي يخ‌ زدن و آب‌شدن مي‌شود.

  افزودنی شتاب‌دهنده‌ها :

  شتاب‌دهنده‌ها (تسريع‌کننده‌ها) با تندکردن روند آبگيري سيمان موجب زودگيري، زودسخت‌شدگي، يا هر دو مي‌شوند. شتاب‌دهنده‌ها شامل زودگيرکننده‌ها، آني‌گيرها، و زودسخت‌کننده‌ها هستند.

  افزودني‌هاي خاص :

  افزودني‌هاي خاص دسته‌اي از افزودني‌هاي شيميايي با کاربرد ويژه و محدود هستند. ضديخ‌ها، رنگ‌بخش‌ها، هوازداها، آسان‌کننده‌هاي پمپاژ، ضد آب‌شستگي‌ها، کنترل کننده‌هاي واکنش آبگيري، پيوندزاها (لاتکس)، قوام‌بخش‌ها نمونه‌هايي از افزودني هاي خاص هستند.

  افزودنی کُندگيرکننده‌ها :

  کُندگيرکننده‌ها با کُند  کردن روند آبگيري سيمان، گيرش بتن را به تاخير مي‌اندازند و شامل ديرگيرکننده‌ها و ناگيرکننده‌ها مي‌شوند.

  افزودنی بتنی