مصالح پودری به مصالح ساختمانی گفته می شود مانند (گچ، آهک ، پودرسنگ ، پوکه ، ماسه ، شن و خاک رس) که جز اصلی ترین مصالح در صنعت ساخت و ساز محسوب می شود ؛ زیرا در همه مراحل ساخت و ساز از مصالح پودری استفاده می گردد و جز بیشترین خرید مصالح ساختمانی در بین مشتریان صنعت ساخت و ساز را دارد. فروشگاه اینترنتی یاتای، توانسته با عرضه بهترین کیفیت این مصالح...

مصالح پودری به مصالح ساختمانی گفته می شود مانند (گچ، آهک ، پودرسنگ ، پوکه ، ماسه ، شن و خاک رس) که جز اصلی ترین مصالح در صنعت ساخت و ساز محسوب می شود ؛ زیرا در همه مراحل ساخت و ساز از مصالح پودری استفاده می گردد و جز بیشترین خرید مصالح ساختمانی در بین مشتریان صنعت ساخت و ساز را دارد. فروشگاه اینترنتی یاتای، توانسته با عرضه بهترین کیفیت این مصالح برای مشتریان خود و همچنین با قیمت ارزان، خرید رضایت بخشی را برای مشتریان خود رقم بزند و همچنین رضایت کافی در تحویل به موقع محصول داشته باشند.

مصالح پودری و دانه ای

گچ

گچ همواره یکی از مهم ترین و اصلی ترین مصالح ساختمانی بوده است. فضای داخلی ساختمان های ایرانی از دیرین به رنگ سفید بوده است و از گچ به عنوان مصالح غالب در مرحله نازک کاری ساختمان استفاده می شود به همین دلیل است که معمولا به مرحله گچ کاری ساختمان ، عملیات سفیدکاری نیز گفته می شود.

کاربردهای گچ

سفیدکاری : سفیدکاری اصطلاحا به عملیات گچ کاری داخل ساختمان گفته می شود که بسیار مورد پسند ایرانیان است زیرا همان طور که گفته شد ایرانیان به فضای سفید علاقه مند هستند.

تثبیت اولیه : از جمله ویژگی های گچ که آن را از سایر مصالح ساختمانی متمایز می سازد ، خاصیت گیرای سریع و تثبیت آن است ، گچ مصالحی است که بعد از چند دقیقه استفاده تثبیت می شود و تقریبا سفت می شود.

مارکر و علامت گذاری : از گچ در ساختمان برای علامت گذاری هم استفاده می شود، حتی در مرحله پی کنی برای مشخص کردن ناحیه ای از زمین که می بایست کنده شود تا حتی مراحل نازک کاری برای مشخص کردن تراز ها و محل نصب تاسیسات مختلف استفاده می کنند.

مصالح پودری و دانه ای

پرلیت 

در صنعت ساخت وساز و با پیشرفت  تکنولوژی به این صنعت ، امروزه مصالح مدرن و جدید وارد بازار صنعت ساختمانی شده است. که یک نوع  از مصالح ساختمانی امروزه  کاربردی می توان به پرلیت ساختمانی اشاره داشت. کاربرد پرلیت ساختمان شامل عایق حرارتی و صوتی و هم چنین سبک سازی است ، برای ساخت بلوک های سبک سیمانی هم از پرلیت استفاده می شود.یکی از ویژگی های که پرلیت ساختمانی دارد، کاربرد آن در عایق کاری سقف است که فاسد نمی شود و هم چنین احتمال آتش سوزی پرلیت ساختمان بسیار پایین است.علاوه بر این موریانه و حشرات دیگر به آن نفوذ پیدا نمی کند.

مصالح پودری و دانه ای

سیمان

سیمان جز اصلی ترین مصالح صنعت ساخت و ساز محسوب می شود و به سه قسمت تقسیم می شود که شامل : پوزولانی ، پرتلند و سایر سیمانهای موجود در بازار است. پرتلند نوعی سیمان هیدرولیک است که با آب مخلوط می شود و حالت سخت و محکمی به خود میگیرند. پوزولانی هم نوعی پرتلند است و اصلی ترین ویژگی آن، چسبندگی آن بدون نیاز به آب است. تفاوت این دو نوع در مدت زمان محکم شدن خود سیمان است که پوزولانی از پرتلند بیشتر است و همچنین میزان سختی پوزولانی بیشتر بوده است. مشتریان عزیز می توانند با بررسی فروشگاه اینترنتی یاتای همراه با اطلاع از قیمت های روز ، سفارش انواع مصالح ساختمانی را به صورت عمده و یا خرد  انجام دهند

بیشتر

مصالح پودری و دانه ای 

زیرشاخه ها

 • گچ

  گچ همواره یکی از مهم ترین و اصلی ترین مصالح ساختمانی بوده است. فضای داخلی ساختمان های ایرانی از دیرین به رنگ سفید بوده است و از گچ به عنوان مصالح غالب در مرحله نازک کاری ساختمان استفاده می شودبه همین دلیل است که معمولا به مرحله گچ کاری ساختمان ، عملیات سفیدکاری نیز گفته می شود.

  گچ

  کاربردهای گچ

  سفیدکاری : سفیدکاری اصطلاحا به عملیات گچ کاری داخل ساختمان گفته می شود که بسیار مورد پسند ایرانیان است زیرا همان طور که گفته شد ایرانیان به فضای سفید علاقه مند هستند.

  تثبیت اولیه : از جمله ویژگی های گچ که آن را از سایر مصالح ساختمانی متمایز می سازد ، خاصیت گیرای سریع و تثبیت آن است ، گچ مصالحی است که بعد از چند دقیقه استفاده تثبیت می شود و تقریبا سفت می شود.

  مارکر و علامت گذاری : از گچ در ساختمان برای علامت گذاری هم استفاده می شود، حتی در مرحله پی کنی برای مشخص کردن ناحیه ای از زمین که می بایست کنده شود تا حتی مراحل نازک کاری برای مشخص کردن تراز ها و محل نصب تاسیسات مختلف استفاده می کنند.

  گچ ساختمانی

   

  زمان گیرش گچ

  یکی از کاربرد های گچ ،زمان گیرش گچ ها بوده که زمان گیرش گچ به صورت کلی تابع عوامل مختلفی است ، از جمله ملزومات گچ این است که در کارخانه تولید گچ ، همواره مسائل مرتبط با زمان گیرش گچ در شرایط مختلف اجرایی ، به خوبی کنترل شده و تنها در صورتی که زمان گیرش گچ مناسب و استاندارد واقع شد ، به آن اجازه تولید داده می شود.

  چرا که اگر زمان گیرش گچ کم باشد و گچ سریع بگیرد ، سبب می شود که گچ کار ، مهلت کافی برای انجام عملیات گچ کاری را نداشته باشد و در مقابل اگر گچ دیر بگیرد ، خاصیت تثبیت خود را از دست خواهد داد.

  به طور کلی عوامل مختلف در زمان گیرش گچ تاثیر گذار است :

  سطح مخصوص گچ : هرچه دانه های تشکیل دهنده گچ ریز تر باشند ، سطح مخصوص ، مقدار مشخصی از آن به مراتب بیش تر است ، سطح مخصوص باعث می شود که گچ بیشتری با آب مخلوط در نتیجه زمان گیرش گچ به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

  نوع گچ : گچ ها از نظر نوع با هم متفاوت هستند و هر نوع گچ ، زمان گیرش خاصی دارد ، به طور کلی هرچه درجه حرارت پخت سنگ گچ بیش تر باشد ، باعث می شود که گچ در طول پخت آب بیش تری از دست بدهد و در نتیجه آن دیرتر تثبیت شود.

  موارد افزودنی : اضافه کردن مواد افزودنی مانند نمک ، گرد آهک شکفته و یا کلسیم کلرید باعث طولانی تر شدن زمان گیرش گچ می گردد. نکته حائز اهمیت در مورد نمک این است که اگر نمک تا حد خاصی ( ۲ درصد ) به گچ اضافه شود ، زمان گیرش گچ کاهش می یابد ، اما اگر از آن حد بیش تر نمک بریزیم ، زمان گیرش گچ بیشتر می شود.

  گچ کاری

  میزان آب مصرفی : از جمله موارد بسیار مهم ، همین میزان آب مصرفی گچ است ، هرچه آب مصرفی بیش تر باشد ، باعث می شود که زمان گیرش گچ طولانی تر گردد.

  نکته اینجا است که گچ مرغوب و مناسب ساخت و ساز ، باید زمان گیرش آن بین ۸ تا ۲۵ دقیقه داشته باشد.

  نکته دیگری که وجود دارد؛ اگر گچ را در حین گیرش به هم بزنید و اجازه سفت شدن به آن ندهید ، حالت و شکل خاصی به خود می گیرد و گیرش خود را برای مدتی از دست می دهد.

  به این گچ ، اصطلاحا گچ کشته گفته می شود که کاربردهای مختلفی دارد . مثلا برای لایه سفیدکاری نهایی داخلی ساختمان از این گچ استفاده می شود

   

 • پرلیت

  در صنعت ساخت وساز و با پیشرفت  تکنولوژی به این صنعت ، امروزه مصالح مدرن و جدید وارد بازار صنعت ساختمانی شده است. که یک نوع از مصالح ساختمانی امروزه  کاربردی می توان به پرلیت ساختمانی اشاره داشت.
  پرلیت نوعی سنگ آتش فشانی می باشد که با ترکیب اسیدی تا حد واسط است که در محیط آب و یا مرطوب تشکیل می‌شود. پرلیت دارای بافت شیشه‌ای است و به سبب همراه داشتن آب، اشکال کروی در آن ایجاد شده‌است.

  از جمله مهم ترین کاربرد پرلیت در ساختمان را به دو دسته زیرتقسیم بندی نمود:

  سبک سازی

   وزن مخصوص پرلیت 100 Kg/m3 است که در صورت استفاده در مصالح ساختمانی باعث کاهش وزن ساختمان شده و هزینه های ساخت و ساز کاهش می یابد. از آنجایی که نیروی زلزله وارد بر سازه رابطه مستقیم با وزن سازه دارد با استفاده از مصالح سبک پرلیتی نیروی موثر زلزله کاهش یافته و به دلیل وزن سبک آوار تلفات جانی نیز به میزان چشمگیری کاهش می یابد.

  پرلیت

  عایق حرارتی و صوتی

  مصالح سبک پرلیتی به دلیل ساختار سلولی خاص خود قابلیت عایقی تا 20 برابر بتن معمولی را دارند. بنا بر آزمایشات انجام شده 1cm اندود پرلیتی از نظر انتقال حرارت با ضخامت 8-10cm دیوار آجری و ضخامت 18cm دیوار بتنی و ضخامت 20cm دیوار سنگی برابری میکند (پرلیت از -296°c تا 1096°c دارای خاصیت عایقی می باشد.) که این خاصیت باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و از طرفی کاهش هزینه های تأسیسات ساختمان می گردد، همچنین مصالح پرلیتی تا 8 برابر مصالح بتنی دارای خواص جذب صدا می باشد، بدین معنی که پرلیت به دلیل داشتن شکل مولکولیc  انگلیسی دارای خاصیت جذبی صوت بالایی تا حدود 160db می باشد که این خصوصیات در دیوارهای پرلیتی نیز مشهود می باشد و یکی از بهترین دلایل برای استفاده از این دیوارها در هتل ها و مدارس و مکانهای امنیتی می باشد.

   

 • ماسه

  ماسه متشکل از ذرات نرم و سستی از سنگ سخت شکسته شده است که شامل ذرات و دانه هایی از سنگ خرد شده می باشد.اندازه قطر دانه های ماسه بین 0.06 تا 2.0 میلی متر می باشد و رنگ های متفاوت قهوه ای و نارنجی دارند. انواع ماسه به مصالح ساختمانی مانند آسفالت و بتن، حجم، استحکام، خواص دیگر را اضافه می گردد.

  همچنین، ماسه به عنوان یک ماده تزئینی در محوطه سازی استفاده می گردد. انواع خاصی از شن و ماسه در تولید شیشه و به عنوان یک ماده قالب گیری برای ریخته گری فلز استفاده می شود. ماسه، مهمترین مصالح برای ساخت و ساز است.

  انواع ماسه در ساخت و ساز:

  ماسه سنگ آهکی شکسته درشت

  سنگ آهک خرد شده با دانه های درشت بزرگترین نوع ماسه ساختمانی می باشد. این نوع ماسه به دلیل توانایی تحمل بارهای سنگین و زهکشی های رایج ضروری، معمولا در پروژه های ساخت و ساز کاربرد دارد. اما بیشترین کاربرد ماسه درشت برای سنگ فرش ها استفاده می شود.

  ماسه درشت یا حفره دار

  ماسه حفره دار یا ماسه درشت دارای ذرات ضخیم، سخت و معمولا  تیز هستند. این نوع ماسه از رسوبات طبیعی زمین استخراج شده و از آن برای ساخت ملات استفاده می گردد؛ زیرا باعث ایجاد سیمان قوی می شود، اما نه سیمانی کاملا صاف و هموار. ماسه حفره دار با ماسه ساحل فرق دارد و اندازه ذرات آن بزرگ تر می باشد.

  ماسه

  ماسه سنگی صاف شکسته

  این نوع ماسه اغلب به عنوان یک گزینه  برای زهکشی فاضلاب، حفظ دیواره های آنها، مخصوصا لوله های فاضلاب واقع در لبه های جاده ها استفاده می گردد. همچنین، این ماسه برای تولید بتن آماده، آهک، پارسنگ یا بالاست راه آهن ها و سنگ خرد شده کاربرد دارد.

  ماسه سنگ آهک

  ماسه سنگ آهک درشت تر از ماسه می باشد، همچنین دارای ذرات به اندازه کافی کوچکی برای ساختن سطوح سخت و فشرده می باشد. این ماسه برای پروژه های زهکشی مورد استفاده نمی باشد اما کمک فوق العاده ای به ساخت ایوان ها، کفپوش های داخلی شامل سنگ فرش ها و محوطه های سرپوشیده می کند مانند اتاق های آفتابگیر. با این حال، برای ساخت راه های ماشین رو به اندازه کافی قوی نمی باشد.

  ماسه رودخانه ای

  این ماسه ساختمانی از ساحل و کف رودخانه ها به دست آمده است و در اندازه های درشت و ریز در دسترس می باشد. این نوع ماسه، قبلا برای ساختمان سازی کاربرد داشت زیرا شن و ماسه ریزتر حاوی گرد و خاک زیادی است. ماسه رودخانه ای امروزه در مخلوط گچ کاربرد دارد و دلیل استفاده از آن در این مخلوط این است که ذرات آن نسبت به ماسه مصنوعی گردتر هستند و باعث ایجاد مخلوطی بسیار نرم تر و صاف تر می شود.

 • سیمان

  سیمان، یک ماده مهم در صنعت ساختمانی می باشد. سیمان در کیفیت ها و بسته بندی های مختلفی تولید وعرضه می شود که هر کدام کاربرد و ویژگی های خاص خود را دارند. به طور کلی، دو نوع سیمان وجود دارد؛ یکی سیمان سیاه یا سیمان خاکستری، و دیگری سیمان سفید. معمولا هر کدام از انواع سیمان، یعنی سیمان سفید و سیمان سیاه، در دو نوع فله ای و پاکتی به بازار عرضه می شود.

  سیمان

  انواع سيمان پرتلند:

   سيمان پرتلند نوع يك

   به عنوان سيمان پرتلند معمولي براي مصارف عمومي در ساخت ملات يا بتن کاربرد دارد، كه خود شامل: تيپ 1-325، تيپ 425-1، تيپ 525-1 مي‌ باشد.

   سيمان پرتلند نوع دو

   به عنوان سيمان پرتلند اصلاح شده عرضه می شود. کاربرد اصلی آن در ساخت بتن‏‌هايي است كه حرارت هيدراتاسيون متوسط براي آنها ضرورت داشته و حمله سولفات‏‌ها به آنها در حد متوسط باشد.

   سيمان پرتلند نوع سه

   به عنوان سيمان پرتلند با مقاومت اوليه زياد شناخته شده است که در شرايطي كه مقاومت اوليه زياد مد نظر باشد کاربرد دارد.

   سيمان پرتلند نوع پنج

   به عنوان سيمان پرتلند ضد سولفات معرفی شده است که در شرايطي كه مقاومت زياد بتن در برابر سولفات‏‌ها مد نظر باشد این نوع سیمان کاربرد دارد.

  سیمان پوزولان:

  این نوع سیمان از جنس پوزولان سیلیکات و تقریبا شبیه سیمان است اما واکنش سیمان را ندارد. در سیمان پوزولانی حداکثر 15 درصد آن را سیمان نوع 1، 2 و 5 تشکیل می دهند. پائین بودن حرارت هیدراسیون اولیه و نهائی، کاهش نفوذپذیری بتن، ایجاد دوام در محیط های حاوی املاح خورنده، جذب قلیایی های سیمان و حفظ خواص بتن تازه در زمان طولانی تر از خواص این نوع سیمان به شمار می آید.

جستجوی پیشرفته
فیلترهای فعال:
  وضعیت
  قیمت