مصالح ساختمانی عبارت است از کلیه تجهیزات ساختمانی که در همه مرحله ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. در این گروه از مصالح ساختمانی که به مصالح پایه هم معروف است می توان ؛ مصالح فلزی، انواع آجر و سفال، انواع ملات خشک ، مصالح پودری و دانه ای، انواع پانل و دیوار پیش ساخته و همچنین فراورده های بتنی و ملزومات بتن ریزی و نیز بلوک سیمانی، بتن آماد...

مصالح ساختمانی عبارت است از کلیه تجهیزات ساختمانی که در همه مرحله ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. در این گروه از مصالح ساختمانی که به مصالح پایه هم معروف است می توان ؛ مصالح فلزی، انواع آجر و سفال، انواع ملات خشک ، مصالح پودری و دانه ای، انواع پانل و دیوار پیش ساخته و همچنین فراورده های بتنی و ملزومات بتن ریزی و نیز بلوک سیمانی، بتن آماده، تیرچه سقفی و...  را معرفی کرد. در فروشگاه اینترنتی یاتای شما می توانید انواع مصالح ساختمانی مورد نیاز در ساخت وساز خود را بررسی، مقایسه و بصورت آنلاین خریداری نمایید.

مصالح ساختمانی 

انواع مواد و مصالح ساختمانی

مصالح طبیعی:

این مصالح شامل مواد معدنی موجود در طبیعت می‌باشد مثل ماسه، خاک‌‎ها به خصوص خاک رُس و مصالح سنگی.

چسباننده‌ها:

به مواد معدنی یا مصنوعی که باعث چسباندن ذرات مواد و مصالح دیگر به هم می‌شوند، «چسب» می‌گویند مانند قیر.

ملات‌ها:

مواد مرکب چسبنده که از ترکیب یک ماده‌ی حلّال یا چسب ساختمانی مثل آب و ذرات پرکننده ایجاد می‌شوند را ملات می‌نامند؛ مانند ملات کاه‌گل، گِل رُس، شفته آهک، ماسه آهک، گچ و خاک، ماسه سیمان و باتارد.

قطعات:

به اجزای معدنی به کار رفته در یک ساختمان، «قطعات» می‌گویند؛ مانند آجرها، قطعه سنگ‌ها، کاشی، سرامیک، بلوک‌ها، جامِ شیشه، موزائیک و …

فلزات:

به ترکیبات شکلی بدست آمده از ذوب و قالب‌گیری کانی‌های فلزی، «فلز» می‌گویند. مثل چدن، فولاد، آلومینیوم، مس، سرب و روی.

مصالح ساختمانی

مواد و مصالح ساختمانی و کاربرد آن‌ها

شن و ماسه

«شن و ماسه» به ذراتی اطلاق می‌شود که از فرسایش و یا خرد شدن یک سنگ که دارای گوشه‌ی گرد یا تیز می‌باشد، بدست آمده‌اند.

کاربرد: شن و ماسه مواد پرکننده یا پوشش‌دهنده‌ در مصالح ساختمانی می‌باشند، مانند سطوح معابر، ملات‌ها، بتن سیمانی، سطوح نمای قطعات بتنی، قطعات پیش‌ساخته‌ی بتنی و بتن آسفالتی زیرسازی جاده‌ها.

گچ

فرآورده‌ای از ماده‌ی خام سنگ‌گچ طبیعی که حاصل پخت و آسیاب در دمای ۱۶۰ تا ۱۸۰ درجه‌ی سلسیوس است، به عنوان «گچ ساختمانی» شناخته می‌شود. این فرآورده نوعی پودر سفید رنگ می‎‌باشد که در صورت ترکیب با آب به شدت سخت می‌گردد.

کاربرد: ساخت ملات‌های گچی ساده و مرکب از گچ و خاک یا سیمان یه به همراه الیاف‌های طبیعی و مصنوعی، احجام و اَشکال گچ‌بری شده، شکسته‌بندی و دندانپزشکی، پر نمودن فضاهای خالی در امور ساختمانی و درز انقطاع، پایدارسازی موقت شمشه و ترازها، ساخت دیوارهای ظریف، طاقچه‌ها، سقف‌ها و طاق ضربی.

آهک

به فرآورده‌ی بدست آمده از پخت ماده‌ی خام سنگ‌آهک طبیعی در حرارت ۹۵۰ درجه‌ی سلسیوس در کوره، «آهک زنده» یا آهک ساختمانی می‌گویند. این فرآورده در واقع نوعی پودر سفید یا خاکستری رنگ است که در آب یا به همراه رُس سخت می‌گردد.

کاربرد: از آن به عنوان ماده‌‌ی خام اولیه به منظور تهیه‌ی سیمان، در صنایع تولید آجر ماسه‌آهکی، ملات‌های آهکی ساروج، باتارد، شفته و اصلاح خاک آبدار نمکی بهره می‌گیرند.

سیمان

فرآورده‎‌ای تشکیل شده از مواد خام سنگ آهک و رُس به میزان مشخص که حاصل اختلاط، کلینکر (پخت) و آسیاب در حرارت ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ درجه‌ی سلسیوس در کوره است.سیمان از جمله مواد چسبنده‌ای به شمار می‌آید که در هوا و داخل آب گرفته می‌شود و دارای انواع گوناگونی است.

مصالح ساختمانی

فلزات و فولاد

فرآورده‌های فلزی حاصل از ذوب سنگ‌های طبیعی است که به صورت خالص یا ترکیبی در طبیعت وجود دارند.

کاربرد: چدن در لوله‌های فاضلاب، دریچه‌ی بازدید و کنتور آب کاربرد دارد و فولاد نیز به شکل پروفیل‌های ساختمانی I شکل و U شکل و … به کار گرفته می‌شود.

کاشی، سرامیک، سفال، آجر و قطعات پخته‌ی رُسی

اگر گِل پخته شده و شکل گرفته‌ی حاصل از خاک رُس یا سنگ رُس آسیاب شده با لعابی به نام کاشی و سرامیک روکش شود، دارای نفوذپذیری بسیار پایینی است و در صورتی که بدون لعاب ضد آب باشد، به آن «سفال و آجر» می‌گویند.

کاربرد: از کاشی در نما و سطوح قائم سرویس‌ها، حمام‌ها و آشپزخانه‌ها استفاده می‌شود. سرامیک‌ در سطوح افقی کف سرویس آشپزخانه‌ها، بالکن‌ها و اتاق‌ها به کار می‌رود. کاربرد سفال در امور هنری، دیوارچینی باربر و غیرباربر، سقف و تیرچه بلوک می‌باشد و آجرها نیز در دیوارچینی، اجرای طاق ضربی و قالب‌بندی شالوده‌ها مصرف می‌شوند.

بتن‌ها (سیمانی، آسفالتی و خاکی)

بتن به مواد و صالح پیش‌ساخته یا درجا گفته می‌شود که با بهره‌گیری از شن، ماسه و یک ماده‌ی چسباننده مانند سیمان و قیر با طراحی و اختلاط مناسب تهیه می‌گردد.

کاربرد: از «بتن‌های سیمانی» در شالوده‌ی زیر ستون‌ها، پایه‌ی ستون‌ها، پایه‌ی پل‌ها و اجرای سقف‌های بتنی و تیرچه بلوک و اسکلت‌های بتن مسلح استفاده می‌شود. «بتن‌های آسفالتی» در پوشش سطحی روسازی جاده‌ها، بام‌ها و محوطه‌سازی کاربرد دارند و «بتن‌های خاکی» نیز در زیرسازی جاده‌های روستایی و ساخت سد خاکی به کار می‌روند.

آجر

آجر، یک سنگ مصنوعی است که از پخته شدن خشت به‌دست می‌آید. پختن این سنگ بعد از پیدایش آتش، آغاز گردیده و همواره به عنوان یک مصالح ساختمانی به حساب آمده است. در حقیقت با با سخت شدن گِل دیواره‌ی اجاق، به خواص آن پی برده‌اند. بابلی‌ها، سومری‌ها و اقوام ساکن بین‌النهرین، خمیر آجر را از گل ته‌نشین شده‌ی سیلاب و طغیان رودخانه‌ها به‌دست می‌آوردند.

بیشتر

مصالح ساختمانی پایه 

زیرشاخه ها

 • آجر و سفال

  آجر یکی از انواع مصالح ساختمانی است که از قدیم مورد استفاده قرار میگیرد.استفاده از اجر در ساختمان سازی در کشور ایران جز کهن ترین مواد مصرفی است. اولین نوع آجر ، اجر رسی هستند. از نشانه های معماری ایران در باستان که باعث پیشرفت در صنعت ساخت و ساز بوده نمونه های بسیار زیبا و با عظمتی است که از قدیم باقی مانده است. از خاصیت آجر می توان ابعاد اجر را معرفی کرد که به گونه ای طراحی شده که به راحتی در یکدیگر قفل و بست شوند از این ویژگی اجر در طراحی قوس ، طاق ، گنبد از زمان قدیم استفاده می شود. هنوز هم اجر جز مصالح محبوب در صنعت ساخت و ساز محسوب می شود و یکی از مصارف مهم آن در بازسازی عمارت های قدیمی استفاده می شود. امروز اجر به عنوان مصالح پر کننده ی دیوار،سقف و ... بسیار استفاده می شود. در نمای داخل ساختمان و خارج ساختمان هم از زیبایی اجر و الگوی حاصل از آجرچینی مورد استفاده قرار میگیرد.

  آجر سفال


  انواع آجر

  آجر سفالی:

  برای تولید آجرهای سفالی نهایت دقت در شکل و رنگ و مشخصات فنی اعمال می شود و استفاده آن ها در ساختمان بستگی به شکل ظاهری آن ها دارد.

  یکی از ویژگی های اجر های سفالی جذب کم آب است که به همین منظور چسبندگی مناسب با ملات انواع سوراخ دار آنها مورد استفاده قرار می گیرد.

  آجر سفالی

  آجر فشاری:

  استفاده این نوع اجر در سفت کاری و زیرکاری  ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع اجر به روش دستی تهیه می شود و استفاده از این اجر در گره چینی، تیغه چینی ، دیوار حمام و طاق ضربی است.

  آجر های قدیمی:

  از نظر ظاهری این آجرها در قطعات بزرگ تهیه می شوند و تولید آن بصورت دستی از کیفیت بالای برخوردار است. اجر های قدیمی به سه بخش (اجر نظامی ، آجرتخت ، آجرختایی) تقسیم می شوند.

  آجر قدیمی


  آجر قزاقی:


  دلیل این نام گذاری اجر ، این است که روسها قبل از جنگ جهانی اول در ایران قزاقخانه های خود را با این نوع اجر ساخته اند و مشخصه ظاهری آن سفید رنگ بودن این اجر است و بیشتر کاربرد آن در نماسازی وجود دارد.

   

  آجر نسوز:


  مواد اولیه و روند تولید آجرنسوز برحسب محل مصرف، حرارت کوره، محیط شیمیایی، فشار، سایش و تغییرات درجه دما متغیر است و با حداقل مواد گداز آور تهیه می شود.

  در واقع از انواع خاک های نسوز تهیه می‌شود. اجر نسوز نما فقط برای نمای خارجی ساختمان نیست، بلکه در فضاهای داخلی و مرطوب مانند حمام و آشپزخانه و حتی کف نیز قابل استفاده است.

  آجر نسوز


  آجر لعابی:


  آجر لعابی و هنر لعاب کاری از دیرباز در معماری ایرانی متداول بوده است. از مزایای لعاب افزایش مقاومت در برابر عوامل فرسایشی و هوازدگی است، بافت صاف وصیقلی آن مانع از نفوذ آب به درون اجر میشود و در برابر عوامل شیمیایی پایدارتر می شود.

   

  آجر ماسه آهکی:


  مواد تشکیل دهنده ی آجرماسه آهکی از سیلیکات کلسیم است، ساخته شده از ترکیب آهک و ماسه سیلیسی است و در شرایط فشار و بخار شکل می گیرند.

  این آجرها نباید در محیط های اسیدی یا نمک های قوی قرار بگیرند. در هنگام خشک شدن منقبض می شوند و به علت جذب آب بیشتر نسبت به سایر آجرها در پی سازی و کرسی چینی توصیه نمی شود.


  آجر سیمانی:

  از سیمان، شن و ماسه و در اشکال و اندازه های متفاوت ساخته می شود.

  آجر سفالی

  اگر در حال ساخت خانه، ویلا یا تغییر دکوراسیون داخلی منزل تان هستید فروشگاه اینترنتی یاتای می تواند شما را در انتخاب نوع آجر راهنمایی کند.

   

 • مصالح پودری و دانه ای

  مصالح پودری به مصالح ساختمانی گفته می شود مانند (گچ، آهک ، پودرسنگ ، پوکه ، ماسه ، شن و خاک رس) که جز اصلی ترین مصالح در صنعت ساخت و ساز محسوب می شود ؛ زیرا در همه مراحل ساخت و ساز از مصالح پودری استفاده می گردد و جز بیشترین خرید مصالح ساختمانی در بین مشتریان صنعت ساخت و ساز را دارد. فروشگاه اینترنتی یاتای، توانسته با عرضه بهترین کیفیت این مصالح برای مشتریان خود و همچنین با قیمت ارزان، خرید رضایت بخشی را برای مشتریان خود رقم بزند و همچنین رضایت کافی در تحویل به موقع محصول داشته باشند.

  مصالح پودری و دانه ای

  گچ

  گچ همواره یکی از مهم ترین و اصلی ترین مصالح ساختمانی بوده است. فضای داخلی ساختمان های ایرانی از دیرین به رنگ سفید بوده است و از گچ به عنوان مصالح غالب در مرحله نازک کاری ساختمان استفاده می شود به همین دلیل است که معمولا به مرحله گچ کاری ساختمان ، عملیات سفیدکاری نیز گفته می شود.

  کاربردهای گچ

  سفیدکاری : سفیدکاری اصطلاحا به عملیات گچ کاری داخل ساختمان گفته می شود که بسیار مورد پسند ایرانیان است زیرا همان طور که گفته شد ایرانیان به فضای سفید علاقه مند هستند.

  تثبیت اولیه : از جمله ویژگی های گچ که آن را از سایر مصالح ساختمانی متمایز می سازد ، خاصیت گیرای سریع و تثبیت آن است ، گچ مصالحی است که بعد از چند دقیقه استفاده تثبیت می شود و تقریبا سفت می شود.

  مارکر و علامت گذاری : از گچ در ساختمان برای علامت گذاری هم استفاده می شود، حتی در مرحله پی کنی برای مشخص کردن ناحیه ای از زمین که می بایست کنده شود تا حتی مراحل نازک کاری برای مشخص کردن تراز ها و محل نصب تاسیسات مختلف استفاده می کنند.

  مصالح پودری و دانه ای

  پرلیت 

  در صنعت ساخت وساز و با پیشرفت  تکنولوژی به این صنعت ، امروزه مصالح مدرن و جدید وارد بازار صنعت ساختمانی شده است. که یک نوع  از مصالح ساختمانی امروزه  کاربردی می توان به پرلیت ساختمانی اشاره داشت. کاربرد پرلیت ساختمان شامل عایق حرارتی و صوتی و هم چنین سبک سازی است ، برای ساخت بلوک های سبک سیمانی هم از پرلیت استفاده می شود.یکی از ویژگی های که پرلیت ساختمانی دارد، کاربرد آن در عایق کاری سقف است که فاسد نمی شود و هم چنین احتمال آتش سوزی پرلیت ساختمان بسیار پایین است.علاوه بر این موریانه و حشرات دیگر به آن نفوذ پیدا نمی کند.

  مصالح پودری و دانه ای

  سیمان

  سیمان جز اصلی ترین مصالح صنعت ساخت و ساز محسوب می شود و به سه قسمت تقسیم می شود که شامل : پوزولانی ، پرتلند و سایر سیمانهای موجود در بازار است. پرتلند نوعی سیمان هیدرولیک است که با آب مخلوط می شود و حالت سخت و محکمی به خود میگیرند. پوزولانی هم نوعی پرتلند است و اصلی ترین ویژگی آن، چسبندگی آن بدون نیاز به آب است. تفاوت این دو نوع در مدت زمان محکم شدن خود سیمان است که پوزولانی از پرتلند بیشتر است و همچنین میزان سختی پوزولانی بیشتر بوده است. مشتریان عزیز می توانند با بررسی فروشگاه اینترنتی یاتای همراه با اطلاع از قیمت های روز ، سفارش انواع مصالح ساختمانی را به صورت عمده و یا خرد  انجام دهند

 • فرآورده های بتنی و...

  بتن چیست؟

  در ساختمان سازی از انواع مختلف مصالح استفاده می شود. یکی از اصلی ترین و پرکاربرد ترین مصالح مورد استفاده برای ساختمان ، بتن می باشد. بتن که در انواع مختلف وجود دارد برای ساخت و ساز بسیار رایج است و تقریبا در تمام سازه ها از این مصالح ساختمانی استفاده می شود. هدف استفاده از بتن در ساختمان سازی نیز افزایش استحکام سازه نهایی است. زیرا بتن دارای دوام و استحکام بالایی است. از جمله دلایل استفاده از بتن در ساختمان می توان به مواردی نظیر دوام بتن در برابر حریق ، مواد اولیه در دسترس ، دوام و استحکام بالا و همچنین حالت خمیری قبل از گیرش بتن اشاره کرد.

  فرآورده های بتنی و ملزومات بتن ریزی

  انواع بتن

   کف پوش بتنی

  کف پوش بتنی برای کفسازی معابر ، تقاطع ها، فروشگاه ها، پیاده روها ، راه آهن و مترو و... به دلیل مزیت های بالای که دارد بکار می رود. مزیت های کفپوش ها در تنوع ابعاد ، ضدآتش ، ضد لغزش ، مقاوم در برابر یخ زدگی ، استحکام بالا ، هزینه پایین ، نصب آسان ، حمل و نقل راحت است. کفپوش های بتنی در رنگهای مختلف با نقش های متنوع تهیه می شود

  واش بتن

  واش بتن یا به اصطلاح موزاییک شسته یکی از انواع کفپوش های بتنی است ، که از مخلوط ماسه و سیمان ، چسب بتن و سنگ های معدنی و مواد روان کننده بتن تولید می شود و تنوع رنگ بسیار بالای دارد و میتوان گفت کفپوشی با نمای بسیار زیبا و طبیعی تولید میشود. از محصولات واش بتن در محوطه سازی پارک ، ویلا ، حیاط ، پیاده روسازی و... استفاده میگردد.

   موزاییک

  موزاییک بتنی در واقع همان کف پوش بتنی است تفاوت این دو مصالح ساختمانی درتراکم آنها است که موزاییک  متراکم تر است و این  تراکم را از طریق پرس و ویبره به دست می آورد. موزاییک های بتنی  در حالت کلی از دو قسمت (لایه رویه و لایه زیرین)  تشکیل شده اند

  فرآورده های بتنی و ملزومات بتن ریزی

  جدول

  جدول بتنی جز مصالح ساختمانی  پر کاربرد و پر مصرف  صنعت ساخت و ساز هست و در زمینه زیبا سازی و شهرسازی استفاده می شود و کاربرد این محصول جهت مرزبندی ما بین دو محیط و محوطه سازی در صورت استفاده در هر مکانی است که زیبایی آن مکان را دوچندان میکند. کاربردهای جدول بتنی می توان، زیبا سازی و جدا سازی مسیر، جدا سازی فضای سبز از مسیر تردد ، ساخت مسیر جوی آب ، ساخت مسیر جوی آب ، مرزبندی مسیرهای تردد اشاره داشت.

  دور درختی و رابط

  دور درختی بتنی، نوعی کف پوش محسوب می شود و رابط به منظور بتن های ساخته شده است که فضای خالی بین دور درخت ها را پر میکند. که از خانواده کفپوش های بتنی است که از ترکیب سیمان ، سنگ های معدنی و چسب بتن و موادی که به روان کردن بتن ساخته شده و در رنگ های زیبا وسایز های مختلف تولید میشود و کاربرد آن زیبایی نمای دور درختان است که این محصول در مدل های متنوع تولید شده

  انواع بلوک

  بلوک سیمانی یا بلوک بتنی از اختلاط سیمان و آب با شن ریزدانه و ماسه یا دیگر سنگدانه های مناسب، تولید می شود و مراقبت از آن ها در محیط مناسب ساخته می شود. وزن بلوک، بستگی به وزن بتنی است که بلوک از آن ساخته می شود. اگر بخواهیم بلوک سیمانی را از لحاظ وزن تقسیم کنیم باید آن را در سه دسته وزن معمولی، نیمه سبک و سبک قرار دهیم و بر اساس استاندارد و دارای بودن ویژگی های خاص به دو نوع باربر و غیرباربر تقسیم می شود همچنین از نظر شکل، به دو دسته توخالی و توپر تقسیم می شوند.دیگر انواع بلوک های سیمانی شامل؛ بلوک سیمانی معمولی، بلوک لیکا است.

  انواع افزودنی های بتن و عملکرد آن ها

  افزودنی های بتن مواد شیمیایی هستند که با نسبت وزنی سیمان به بتن اضافه شده تا برخی خواص و مشخصه های بتن را اصلاح کنند. میزان مصرف این مواد کم است. افزودنی ها با اهدافی مانند تسریع یا تعویق زمان گیرش، افزایش مقاومت، بهبود عملکرد در برابر یخ زدگی و مقاومت در برابر سولفات ها به کار گرفته می شوند.

  فرآورده های بتنی و ملزومات بتن ریزی

 • پانل سقف دیوار پیش ساخته

  پانل سقف دیوار پیش ساخته ؛ همان دیوارهای گچی یا بلوک گچی بوده است که در کارخانه از مخلوط آب و گچ که اندازه دانه های گچ آن نسبت به گچ معمولی ساختمانی ریزتر است، تولید می شود. اندازه معمولی این بلوک ها بر اساس استاندارد بطول ۶۶۶ میلیمتر و عرض ۵۰۰ میلیمتر بوده است.

  دیوارهای گچی پیش ساخته به صورت بلوک دارای سطح کاملا صاف و موازی یکدیگر هستند که دارای فاق و زبانه بوده و به راحتی این بلوک ها در زمان اجرا  کارگذاری در هم قرار می گیرند. ضخامت انواع بلوک گچ ۶۰، ۷۰، ۸۰ و ۱۰۰ میلیمتر میباشند.

  انواع دیوار های گچی پیش ساخته

  * دیوار گچی توپر (ساده)

  * دیوار گچی سبک تو خالی (سوراخ دار)

  کاربرد دیوارهای گچی پیش ساخته

  دیوارهای گچی یا همان بلوک گچی کاذب برای دیوارهای توپر و بر خلاف صفحات گچی استفاده میگردد و بیشتر برای جداسازی داخلی ساختمان ها و دیوارهای غیر باربر مورد استفاده قرار میگیرد. دیوار گچی پیش ساخته از نوع بلوکی به دلیل داشتن فاق و زبانه را میتوان براحتی کارگذاری کرد و سپس درزهای آن را بوسیله گچ مخصوص یا بتونه درزگیر پوشاند و صاف کرد و پس از آن نیاز به گچ کاری مجدد ندارد و میتوان بر روی آن رنگکاری یا کاغذ دیواری انجام داد. کاربرد این بلوک ها در ساختمان بسیار اقتصادی میباشد علاوه بر آن این بلوک ها در برابر آتش پایدار بوده و عایق مناسبی در برابر صوت هستند. همچنین از چسب و بتونه های درزگیری جهت بتونه کاری درزهای بین دیوارها و نصب آن میتوان استفاده کرد.

  به این نکته توجه داشته باشید که ضخامت ۸ سانتی متر، ضخامت استاندارد دیوارهای داخلی برای رسیدن به حداکثر خصوصیت عایق صوتی بوده و استفاده از دیوار های گچی پیش ساخته با ضخامت کمتر از ۸ سانتی متر عملا تاثیری چندانی در کاهش ضریب انتقال صوتی نسبت به دیوارهای سنتی نخواهد داشت.

  خصوصیات و مزایای استفاده از دیوارهای گچی پیش ساخته

  1. صرفه جویی اقتصادی با توجه به قیمت ارزان دیوار گچی نسبت به گچ برگ یا همان صفحات روکشدار گچی

  2. ایجاد فضای بیشتر و کاهش میزان فضای از دست رفته از طریق کاهش ضخامت دیوارهای ساختمان

  3. کاهش وزن بنا به دلیل حذف دیوار چینی به روش سنتی و عدم نیاز به استفاده از ملات های پایه سیمانی

  4. پایداری بیشتر در برابر آتش به اصطلاح دیگر ضد حریق بودن

  5. کاهش ضریب انتقال حرارتی میان دو طرف دیوار نسبت به تیغه های سفال سنتي به اصطلاح عایق حرارتی بودن

  6. کاهش ضریب انتقال صوتی میان دو طرف دیوار نسبت به تیغه های سفال سنتی به منظورعایق صوتی بودن

  7. قیمت ارزانتر از تیغه و گچ کاری

  8. نصب سریع و آسان بدون نیاز به مهارت های فنی خاص

  9. حمل آسان کالا به محل پروژه

  10. تطابق با شرایط زیست محیطی کشور

  11. حداقل پسماند و دورریز مصالح

  12. قابلیت اجرا انواع عملیات بر روی آن (نقاشی، کاغذ دیواری، انواع دیوار پوش و ...)

  13. مقاومت بالاتر نسبت به گچ کاری سنتی

  14. حذف عملیات گچ خاک و در برخی موارد سفید کاری