ارتینگ

همواره در محیط ها یا طراف ما در یک ساختمان و یا یک سیستم الکتریکی بارهای القا شده در محیط، امکان خطر آفرینی برای عملکرد سیستم های الکتریکی و شاید خطرات جانی ناشی از دشارژ شدن بارهای القایی و امکان انفجار در محیط های مستعد را به همراه دارند. برای خنثی کردن خطرات ناشی از این بارهای القا شده که سطوح غیر هم پتانسیل را به همراه دارند، استفاده ...

ارتینگ

همواره در محیط ها یا طراف ما در یک ساختمان و یا یک سیستم الکتریکی بارهای القا شده در محیط، امکان خطر آفرینی برای عملکرد سیستم های الکتریکی و شاید خطرات جانی ناشی از دشارژ شدن بارهای القایی و امکان انفجار در محیط های مستعد را به همراه دارند. برای خنثی کردن خطرات ناشی از این بارهای القا شده که سطوح غیر هم پتانسیل را به همراه دارند، استفاده از سیستم ارتینگ پیشنهاد شده است. سیستم ارتینگ به هنر ایجاد اتصال الکتریکی مناسب (همبندی) ما بین کلیه سطوح فلزی به جرم کلی زمین گویند. زمیـن همواره بـه عنـوان مرجع صفر پتانسیل در نظر گرفته میشود و ارتینگ، سیستمی بـرای انتقال جـریـان های خطـا در سیستم هـای الکتریکی مختلف در ساختمان (سیگنال ، تغذیه ، صاعقه و ...) به سطح زمین و ایجاد سطوح هم پتانسیل و در شرایط ایده آل سطوح پتانسیل صفر می‌باشد.

صاعقه گیر

هدف از نصب صاعقه گیر الکترونیکی حفاظت از سیستم ها و افراد در برابر صاعقه و ایجاد مسیری مطمئن جهت انتقال جریان عظیم صاعقه به زمین می باشد، در این سیستم ها، صاعقه گیر الکترونیکی وظیفه جذب صاعقه و هادیهای نزولی وظیفه انتقال جریان را به شبکه ارتینگ به عهده دارند. سیستم صاعقه گیری که به درستی طراحی و نصب شده باشد امنیت جانی افراد و ایمنی تجهیزات را بدنبال خواهد داشت. برای حفاظت از تجهیزات الکتریکی داخل ساختمان از ارستر استفاده می گردد که به این نوع حفاظت، حفاظت ثانویه یا داخلی هم گفته می شود.

بنابراین سیستم حفاظت در برابر صاعقه شامل:

 •          حفاظت اولیه (صاعقه گیر)
 •          حفاظت ثانویه (ارستر)

که این دو مکمل یکدیگر هستند بدیهی است که هم صاعقه گیر و هم ارستر نیاز به سیستم ارت مناسب دارند

بیشتر

صاعقه گیر و ارتینگ 

زیرشاخه ها

 • سیم مسی

  سیم مسی

  سیم مسی ارت به دلیل داشتن انعطاف پذیری بالا برای اتصال بخش های متحرک تجهیزات به سیستم ارت عرضه می گردد و حالت تخت و منعطف این سیم، قابلیت حرکت و باز و بسته شدن را به آنها می دهد. واژه ارت (earth) به معناي زمين مي باشد که در صنعت برق به آن سيستم اتصال زمين مي گويند.
  در رشته مهندسی برق، کلمه ارت با توجه به کاربردهای آن دارای معانی متفاوتی می باشد، زمین در یک مدار الکتریکی می‌تواند نقش یک نقطه مبدا را داشته باشد که بر طبق آن بقیه ولتاژهای الکتریکی را اندازه‌گیری می‌کنند.کلمه زمین همچنین به مسیری کلی برای بازگشت جریان به منبع نیز اطلاق می‌شود، این کلمه در مورد یک اتصال مستقیم به زمین نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک مدار الکتریکی ممکن است به دلایل مختلفی به زمین متصل شده باشد.
  در مدارهای قدرت این اتصال‌ها معمولاً برای بالا بردن ایمنی و محافظت افراد یا دستگاه‌ها از تاثیرات معیوب بودن عایقکاری هادی‌ها ایجاد می‌شود، اتصال به زمین در مدارهای قدرت از آسیب دیدن عایق‌ های مدار در اثر افزایش ولتاژ بین زمین و مدار جلوگیری کرده و این ولتاژ را در یک حد معین محدود می‌کند.یکی از رایج ترین مکانهای کابرد سیم مسی ارت در ارتباط بدنه درب تابلوهای برق به بخش ارتینگ است.

 • صفحه مسی

  صفحه مسی:

  صفحه مسی ارت از اجزای مهم سیستم های ارت محسوب می شود که وظایفه انتقال جریان برق به زمین و به تبع آن ایمنی را به دنبال دارد. سال ها قبل از مخلوط نمک و زغال در کنار صفحه مسی در چاه ارت استفاده می شد که این امر به مرور باعث خوردگی و سولفاته شدن و از بین رفتن صفحه مسی می گردید که در عمل چاه ارت به مرور از کار می افتاد. به مرور مواد کاهنده مقاومت زمین به نام سوپر اکتیو بنتونیت جای زغال و نمک را گرفت. این ماده مقاومت زمین را بسیار کاهش می دهد و در صورت هرگونه خطای مسیر جریان، باعث هدایت آن به سمت زمین می گردد. به صفحه مسی یک سیم مسی با جوشکاری برنج یا نقره متصل است که اکنون برای این جوش از جوشکاری کدولد استفاده می شود و همین امر سبب جوش کامل و یکنواخت سیم به صفحه می شود. کلیه سیم های ارت که در ساختمان یا تجهیزات کارگاهی و صنعتی و بیمارستانی وجود دارد باید به این سیم متصل گردد که در صورت هرگونه جریان خطایی راهی زمین گردد. همچنین میله ایی با عنوان صاعقه گیر در بالاتریت ارتفاع ساختمان قرار می گیرد تا در صورت هرگونه صاعقه و برخورد آن به ساختمان، به وسیله ی این میله به چاه ارت هدایت شود.

  کاربرد صفحه مسی :

  •          برنامه های کاربردی سیستم های برق ارتینگ
  •          تابلو های برق
  •          موتور ها
  •          جریان های غیره منتظره رعد و برق
  •          کلیه تجهیزات برق که با خطای انتشار جریان برق همراه استانواع صفحه مسی ارت

  انواع صفحه مسی :

  ۱- صفحه مسی باهنر

  ۲- صفحه مسی شرکتی (ذوبی)

  ۳- صفحه روکش

   

 • بنتونیت و کاهنده...

  بنتونیت و کاهنده مقاومت زمین

  مواد کاهنده مقاومت الکتریکی زمین از نوع مواد با هدایت الکتریکی بالا هستند، در گذشته تنها ویژگی آن، کاهش دادن مقاومت الکتریکی زمین مورد توجه قرار گرفته بود بنابراین از ترکیباتی مانند نمک و زغال بسیار استفاده می گردید و حتی استفاده از این ترکیبات به دستور العمل های برخی از سازمان ها نیز راه یافته بود. اما با گذشت زمان اثرات نامطلوب خوردگی، ناپایداری مقاومت و تغییرات فصلی آن و همینطور آلایندگی محیط زیست اهمیت خود را نشان داد. از آن پس طراحان به فکر استفاده از مواد جاذب رطوبت بر پایه خاک های معدنی (Clay Based) افتادند که ساده ترین آنها خاک رس و بنتونیت سدیم بود. با پیشرفت دانش و مشخص شدن همه جوانب کاربری و نیازمندی های عملکرد مواد کاهنده، عاقبت ویژگی های مورد نیاز در قالب استاندارد تدوین گردید.

  مواد کاهنده استاندارد

  پس از انتشار استاندارد مواد کاهنده، کاربرد مواد( بنتونیت و نمک و زغال) بسیار محدود گردید چرا که این مواد در رده مواد غیر استاندارد قرار گرفتند، بنابراین نسل جدیدی از مواد کاهنده به بازار عرضه گردید، که از مواد با پایه کربن (Carbon Based) می توان به عنوان رایج ترین آنها یاد کرد. ویژگی اصلی مواد کاهنده استاندارد علاوه بر تامین مقاومت الکتریکی کم ، خورنده نبودن ، پایداری شیمیایی بالا، شسته نشدن  و نوسان کم مقاومت حاصله و عدم آلایندگی  محیط زیست می باشد.

 • دریچه بازدید چاه ارت
 • جوش صفحه ارت
 • میله ارت

  کاربرد میله ارت

  میله ارت در مکان هایی به کار می رود که امکان حفر چاه ارت وجود نداشته باشد به علاوه در تمامی سازه های فلزی اعم از دکل های برق و مخابرات، منبع های هوایی، راه آهن و غیره برای انتقال دادن جریان ناخواسته برق به زمین و جلوگیری از خطرات برق گرفتگی و سایر خسارات احتمالی از میله های ارت در قطر و طول های مختلف استفاده می گردد که از طریق کوبش در زمین فرو می روند سپس با کمک یراق آلات و یا جوش احتراقی مربوطه به سیم ارت اتصال می یابند.

  میله های ارت معمول

  در صنعت ارتینگ در کشورهای غیر پیشرفته از میله های ارتی استفاده می شود که به روش دوزه کشی ساخته شده اند در این روش لوله مسی با ضخامت مورد نظر انتخاب شده و سپس میله آهنی را به قطر مناسب با فشار وارد لوله می نمایند و در نهایت نوک میله تیز می شود و یک لایه مس روی میله قرار می گیرد

  میله ارت به روش اتمایز

  روش جدید اتمایز نشاندن اتم های مس بر روی مغزی فولاد جایگزین آن شده است که در این روش ابتدا مغزی فولاد با روش اسید شویی اکسید زدایی می شود و با سیستم چربی گیر چربی های صنعتی و … از روی آن زدوده می شود سپس با استفاده از مکانیزم خاص آلیاژی بسیار محکم و چسبنده از مس و فولاد به ضخامت چند میکرون بر روی مغزی تشکیل می گردد و سرانجام مس خالص با خلوص بیش از  99/5 با ضخامت مورد نظر بر روی این آلیاژ نشانده می شود به طریقی که محصول نهایی آن یک میله ارت یکپارچه و جدایی ناپذیر  از مس و فولاد است.

 • اتصالات ارت
 • تسمه مسی
 • ارت سنج
 • سیم مسی نمره 16 ارت – وزن یک متر از سیم 144 گرم – سیم مسی 7 رشته ای – مناسب جهت استفاده به عنوان سیم ارت در سیستم چاه ارت جهت خرید این محصول با شماره های شرکت در صفحه تماس با ما تماس بگیرید.

  بیشتر
 • سیم مسی نمره 25 ارت – وزن یک متر سیم 225 گرم – سیم مسی 7 رشته ای – قابل استفاده به عنوان سیم ارت در سیستم چاه ارت جهت خرید این محصول با شماره های شرکت در صفحه تماس با ما تماس بگیرید.

  بیشتر
 • سیم مسی نمره 35 – تشکیل شده از 7 رشته مس – وزن یک متر سیم 315 گرم – قابل استفاده به عنوان سیم ارت در سیستم چاه ارت جهت خرید این محصول با شماره های شرکت در صفحه تماس با ما تماس بگیرید.

  بیشتر
 • سیم مسی نمره 50 ارت – وزن یک متر سیم 450 گرم – تشکیل شده از 7 رشته سیم مسی – مناسب به عنوان سیم ارت در چاه ارت جهت خرید این محصول با شماره های شرکت در صفحه تماس با ما تماس بگیرید.

  بیشتر
 • سیم مسی نمره 50 ارت 19 لایه – وزن یک متر سیم 450 گرم – تشکیل شده از 19 رشته سیم مسی – مناسب به عنوان سیم ارت در چاه ارت جهت خرید این محصول با شماره های شرکت در صفحه تماس با ما تماس بگیرید.

  بیشتر
 • سیم مسی نمره 70 ارت – تشکیل شده از 19 رشته سیم مسی – وزن یک متر سیم 630 گرم – قابل استفاده به عنوان سیم ارت جهت خرید این محصول با شماره های شرکت در صفحه تماس با ما تماس بگیرید.

  بیشتر
 • سیم مسی نمره 95 ارت – وزن هر یک متر سیم 855 گرم – تشکیل شده از 19 رشته سیم مسی – استفاده به عنوان سیم ارت در چاه ها و چاله های ارت جهت خرید این محصول با شماره های شرکت در صفحه تماس با ما تماس بگیرید.

  بیشتر
 • سیم مسی نمره 120 – قابل استفاده به عنوان سیم ارت در چاه ارت – وزن یک متر از سیم 1.08 کیلوگرم – سیم دارای 19 رشته مسی جهت خرید این محصول با شماره های شرکت در صفحه تماس با ما تماس بگیرید.

  بیشتر
 • سیم مسی ارت نمره 150 – وزن یک متر از سیم 1.350 کیلوگرم – تشکیل شده از 37 رشته مسی – قابل استفاده به عنوان هادی ارت در سیستم چاه ارت جهت خرید این محصول با شماره های شرکت در صفحه تماس با ما تماس بگیرید.

  بیشتر
 • سیم مسی ارت نمره 185 – وزن یک متر از سیم 1.665 کیلوگرم – تشکیل شده از 37 رشته سیم مسی – سطح مقطع بالا و قابل استفاده به عنوان هادی ارت جهت خرید این محصول با شماره های شرکت در صفحه تماس با ما تماس بگیرید.

  بیشتر
 • سیم ارت نمره 240 – وزن یک متر از سیم 2.160 کیلوگرم – تشکیل شده از 37 رشته سیم مسی – سطح مقطع بالا و قابل استفاده به عنوان هادی ارت جهت خرید این محصول با شماره های شرکت در صفحه تماس با ما تماس بگیرید.

  بیشتر
 • صفحه مسی 30×30 – دارای ضخامت 3 میلیمیتر – استفاده به عنوان صفحه ارت –  مس استفاده شده دارای خلوص بالا تا 99.9 درصد جهت خرید این محصول با شماره های شرکت در صفحه تماس با ما تماس بگیرید.

  بیشتر
 • صفحه مسی 30×30 – دارای ضخامت 5 میلیمیتر – استفاده به عنوان صفحه ارت –  مس استفاده شده دارای خلوص بالا تا 99.9 درصد جهت خرید این محصول با شماره های شرکت در صفحه تماس با ما تماس بگیرید.

  بیشتر
 • صفحه مسی 40*40 – دارای ضخامت 3 میلیمیتر – استفاده به عنوان صفحه ارت –  مس استفاده شده دارای خلوص بالا تا 99.9 درصد جهت خرید این محصول با شماره های شرکت در صفحه تماس با ما تماس بگیرید.

  بیشتر
 • صفحه مسی 40*40 – دارای ضخامت 5 میلیمیتر – استفاده به عنوان صفحه ارت –  مس استفاده شده دارای خلوص بالا تا 99.9 درصد جهت خرید این محصول با شماره های شرکت در صفحه تماس با ما تماس بگیرید.

  بیشتر
 • صفحه مسی 50*50 – دارای ضخامت 3 میلیمیتر – استفاده به عنوان صفحه ارت –  مس استفاده شده دارای خلوص بالا تا 99.9 درصد جهت خرید این محصول با شماره های شرکت در صفحه تماس با ما تماس بگیرید.

  بیشتر
 • صفحه مسی 50*50 – دارای ضخامت 5 میلیمیتر – استفاده به عنوان صفحه ارت –  مس استفاده شده دارای خلوص بالا تا 99.9 درصد جهت خرید این محصول با شماره های شرکت در صفحه تماس با ما تماس بگیرید.

  بیشتر
 • صفحه مسی 60*60 – دارای ضخامت 3 میلیمیتر – استفاده به عنوان صفحه ارت –  مس استفاده شده دارای خلوص بالا تا 99.9 درصد جهت خرید این محصول با شماره های شرکت در صفحه تماس با ما تماس بگیرید.

  بیشتر
 • صفحه مسی 60*60 – دارای ضخامت 5 میلیمیتر – استفاده به عنوان صفحه ارت –  مس استفاده شده دارای خلوص بالا تا 99.9 درصد جهت خرید این محصول با شماره های شرکت در صفحه تماس با ما تماس بگیرید.

  بیشتر
 • صفحه مسی 70*70 – دارای ضخامت 3 میلیمیتر – استفاده به عنوان صفحه ارت –  مس استفاده شده دارای خلوص بالا تا 99.9 درصد جهت خرید این محصول با شماره های شرکت در صفحه تماس با ما تماس بگیرید.

  بیشتر
جستجوی پیشرفته
فیلترهای فعال:
  سازنده
  قیمت