کاربرد عایق حرارتی جلوگیری از ورود و خروج سرما و گرما به بیرون و داخل ساختمان و همچنین  کاهش مصرف انرژی می باشد به همین دلیل باید  دیواره های خارجی سازه با عایق حرارتی پوشاند. یکی دیگر از کاربردهای عایق حرارتی می توان جهت  تحمل  وزن و نیز جلوگیری از ورود صدا را نام برد. از نظر براورد هزینه ، عایق کاری ساختمان کم بالا بوده ولی در مدت طولانی مزیت ...

کاربرد عایق حرارتی جلوگیری از ورود و خروج سرما و گرما به بیرون و داخل ساختمان و همچنین  کاهش مصرف انرژی می باشد به همین دلیل باید  دیواره های خارجی سازه با عایق حرارتی پوشاند. یکی دیگر از کاربردهای عایق حرارتی می توان جهت  تحمل  وزن و نیز جلوگیری از ورود صدا را نام برد. از نظر براورد هزینه ، عایق کاری ساختمان کم بالا بوده ولی در مدت طولانی مزیت عایق ها باعث می شود که این هزینه به عمل آمده جبران شود. اگر عایق کاری ساختمان  در قسمت های سقف و کف ، دیواره های جانبی ، لوله ها به درستی انجام شود باعث افزایش راندمان انرژی می گردد.

تمام مصالح ساختمانی بخشی ازگرما یا سرما را از خود عبور می دهند. در برخی مواد مثل فلز و شیشه این انتقال به آسانی انجام می شود. اما موادی مثل پشم، خزه حیوانات، پارچه های ضخیم و هوای ساکن در برابر انتقال گرما و سرما بسیار مقاوم هستند و به عنوان عایق استفاده می شوند.

عایق حرارتی

موارد مهم در انتخاب عایق حرارتی:

مقاومت حرارتی، قابلیت احتراق، درجه سمیت، مقاومت فشاری، چروک خوردگی، مقاومت  در برابر اشعه ماورای بنفش، مقاومت در برابر قارچ و میکروب، ضریب انبساط  و انقباض، خنثی بودن از نظر شیمیایی (به منظور جلوگیری ازآسیب رساندن به فلزات اطراف)، خاصیت مویینگی و چگالی.

انواع عایق :

عایق پلاستیکی

این عایق ها انواع پلاستیک ها را شامل می شوند و دارای تنوع و تعداد زیادی هستند که به نام های فومهای پلی استایرن، پلی اتیلن، پلی یورتان، فنولیک، پلی وینیل کلراید، اوره فرم آلدئید، فوم EPDM (اتیلن-پروپیلن-داین-منومر)، نیتریل فوم معرفی شده است.

عایق پشم شیشه

پشم شیشه به الیاف های بسیار نازک، تارهای شیشه که به هم متصل اند گفته می شود. این الیاف را پس از سرد شدن با همدیگر دسته می کنند و روی کاغذ کرافت، سربی، قیری یا تور الیاف دار قرار می دهند. مزیت این نوع عایق پایداری ابعاد، بی بویی و غیر نم گیری است که امکان رشد قارچ و کپک در آن وجود ندارد. عایق پشم شیشه در قسمت سقف خانه و بام های شیب دار بیشترین کاربرد را دارد . پشم شیشه سبک وزن بوده و نصب آن بسیار آسان است.

عایق الیاف معدنی

این الیاف از خرد کردن دانه بندی سنگ آتش نشانی دیر ذوب تشکیل شده است. مزیت پشم معدنی از لحاظ ابعاد پایدار است و علاوه بر نم گیر و بی بو بودن امکان رشد قارچ یا کپک را فراهم نمی سازد. در ضمن، این ماده اشتغال ناپذیر بوده  و عایق حرارت و صوت است.

عایق

عایق پشم سنگ

پشم سنگ جز متداول ترین و سالم ترین عایق حرارتی بوده و منشا آن سنگ های آذرین می باشند و همچنین از نظر وزن ، سبک هستند. ویژگی های پشم سنگ این است که  در برابر نفوذ بخار آب مقاومت کمی دارد که از مهمترین امتیازات آن است، زیرا رطوبت در ساختمان هایی که به تازگی بنا شده اند به راحتی به صورت بخار آب از عایق می گذرد و بنا را خنک می کنند و همچنین با کلیه مصالح ساختمانی سازگاری دارد. یکی از کاربردهای مهم پشم سنگ استفاده از آن به عنوان ضد حریق می باشد.

عایق پرلیت

پرلیت تشکیل شده از سنگ آتشفشانی است که در مناطق مرطوب تشکیل می شود. وزن سبک  و غیر قابل اشتغال بودن آن جز ویژگی های عایق پرلیت می باشد. در برابر پوسیدگی و حمله موریانه ها مقاوم است. از جمله معایب پرلیت مقاومت فشاری کم آن است لذا نباید در مکان هایی که تحت فشار و رطوبت زیاد است، مورد استفاده قرار گیرد.

عایق شیشه اسفنجی

این ماده با استفاده از شیشه خالص که تا بیست برابر حجم خود منبسط می گردد و به صورت صفحات صلب و اسفنجی عایق بندی تبدیل می شود. از ویژگی های عایق شیشه اسفنجی می توان  جذب کم آب و ضد حریق بودن و اینکه در مقابل جانوران مقاوم هستند و از نظر ابعاد پایدار و از مقاومت فشاری خوبی برخوردار است را نام برد.

 

عایق تخته چوب پنبه فشرده

این عایق از فشرده کردن دانه های چوب پنبه  در کنار هم تولید می شود. از ویژگی عایق تخته چوب  این است که مقاومت  فشاری خوب و مقاومت کششی ضعیف  دارد و در مقابل رطوبت و پوسیدگی مقاومت دارند به همین دلیل  در محل هایی که رطوبت شدید دارند به کار برده می شوند. این تخته ها گران قیمت اند و در برابر انتقال حرارت مقاومت خوبی دارند.

عایق

بیشتر

عایق 

جستجوی پیشرفته
فیلترهای فعال:
    قیمت