دوربین مدار بسته یکی از تجهیزات امنیتی می باشد که برای کاربردهای مهمی از قبیل کنترل و نظارت ، افزایش امنیت و ایمنی  بکار می رود. دوربین های مدار بسته از لحاظ تجهیزاتی که در آن استفاده می شود به دو دسته   active  و passive تقسیم می شود. که تجهیزات پسیو(passive)  دوربین مدار بسته را می توان بستر انتقال مانند داکت و کابل و ... نام برد و تجهیزات اکت...

دوربین مدار بسته یکی از تجهیزات امنیتی می باشد که برای کاربردهای مهمی از قبیل کنترل و نظارت ، افزایش امنیت و ایمنی  بکار می رود. دوربین های مدار بسته از لحاظ تجهیزاتی که در آن استفاده می شود به دو دسته   active  و passive تقسیم می شود. که تجهیزات پسیو(passive)  دوربین مدار بسته را می توان بستر انتقال مانند داکت و کابل و ... نام برد و تجهیزات اکتیو(passive)  دوربین مدار بسته را نیز خود دوربین ، دستگاه رکوردر ، هارد دیسک و سایر تجهیزات الکترونیکی فعال نام برد.

دوربین مدار بسته جهت نصب در دو بخش محیط بیرونی و محیط داخلی طراحی و تهیه می شوند و دوربین های محیط های داخلی با دوربین های خارجی از نظر طراحی بدنه تفاوت دارند. زیرا در فضای بیرون وجود گرد و غبار و رطوبت وجود دارد که باعث می شود به دوربین آسیب برسانند و دوربین های بیرونی  طوری طراحی شده اند که بتوانند در مقابل این آسیب ها ایمن باشند.

دوربین مدار بسته

انواع دوربین مدار بسته از نظر شکل و کاربرد آن :

دوربین C-Mount

در دوربین مداربسته C-Mount می توان لنز را تعویض و جابجا کرد. این قابلیت باعث می شود که این دوربین کاربری های متفاوتی داشته باشند. لنزهای استاندارد و معمولی  دوربین مداربسته می توانند فاصله بین ۳۵ تا ۴۰ فوتی را پوشش دهند اما دوربین های مداربسته C-Mount امکان استفاده از لنزهای خاص را دارد که امکان پوشش دهی مسافت های بالاتر از ۴۰ فوت را نیز فراهم می کند. دوربین مدار بسته  دید در شب یا فرو سرخ

دوربین های دید در شب یا فرو سرخ از LED مادون قرمز استفاده می کند و مناسب فضاهای باز و کم نور هستند. با به کارگیری دوربین‌ های فرو سرخ می‌ توان در تاریکی شب، یک شخص را از فاصله ۱۸۳ متری مشاهده  و تشخیص داد.

دوربین مدار بسته روز و شب

بیشترین کاربرد این نوع دوربین ها در محیط های معمولی و همچنین کم نور، است. این دوربین ها اینگونه نیست که  از نور مادون قرمز استفاده کنند ولی در شرایط مختلف نور و تاریکی ، تصاویر با کیفیتی ضبط می کنند. دوربین های مداربسته  روز و شب برای نظارت بر امنیت  فضاهای باز و حتی بیرونی مناسب هستند. در مکان هایی که دوربین های مادون قرمز کاربرد نداشته باشند، دوربین های روز و شب مورد استفاده می شود. این دوربین ها در مقابل تابش مستقیم نور خورشید هم مقاوم هستند.

دوربین مدار بسته  شبکه ای و IP

این دوربین مدار بسته به دو نوع بی سیم و با سیم تقسیم می شوند. نوع شبکه ای آن ها تصاویر را از طریق اینترنت و یا پهنای باند منتقل می کنند. نصب  دوربین های IP آسان تر از دوربین های شبکه ای است، زیرا نیاز به کابل کشی جداگانه و حتی تقویت منبع تغذیه ندارند و تصاویر را در مسافت های طولانی منتقل می کند.

دوربین مداربسته گردان یا PTZ

این دوربین ها مشابه دوربین های اسپید دام هستند  و دارای قابلیت گردش در جهت های مختلف و زوم کردن در یک زاویه خاص را دارند. همچنین این نوع  دوربین ها دارای یک بدنه دام شکل و یک پایه با توجه به شرایط نصب نیز هستند.

دوربین مدار بسته بی سیم

همه  دوربین های مداربسته  بی سیم از تکنولوژی IP استفاده نمی کنند. این دسته از دوربین ها توانای آن را دارد که  از تکنولوژی های بی سیم و جایگزین دیگر نیز استفاده کنند.  به غیر از درنظر گرفتن از انتقال تصاویر، یکی دیگه از مزیت اصلی این  دوربین ها انعطاف پذیری در نصب آن است.

دوربین مدار بسته با کیفیت HD

این دوربین ها برای مکان های که احتیاج به امنیت بالا دارند مثل بانک ها مناسب هستند. این دوربین ها امکان زوم کردن را دارند روی تصاویر با وضوح بسیار بالا را دارند.

دوربین مدار بسته بولت

دوربین های مدار بسته بولت دارای شکل و ظاهر استوانه ای و مخروطی هستند. این دوربین  اغلب برای دیدن فاصله های طولانی استفاده می شود. این دوربین مداربسته معمولا تنظیمات گردش، چرخش و زوم را ندارند و برای ضبط تصاویر از یک مکان ثابت و منطقه خاص کاربرد دارند.

دوربین مداربسته بولت بر روی دیوار و سقف نصب می شوند و امکان استفاده در فضای داخلی و هم خارجی را  دارد. اگر از دوربین های مداربسته  بولت  در پوششی محافظی استفاده کنیم ، این دوربین ها ضد آب می شوند و همچنین این پوشش، دوربین را از گردوغبار، بارش برف و باران، تگرگ و دیگر عناصر تخریب کننده دور نگه می دارد. این نوع از دوربین‌ ها با استفاده از مادون قرمزمی توانند دید خوبی در شب و تاریکی داشته باشند.

دوربین مدار بسته دام یا گنبدی

دوربین های مداربسته دام ، بیشترین استفاده را در نظارت و امنیت فضاهای بسته و داخلی را دارد. دلیل نام گذاری این دوربین ها بخاطر شکل نیم دایره ی پایه ای که دوربین روی آن قرار می گیرد، است. این نوع پایه ها و شکل ظاهری آن برای جلب توجه کمتر دوربین استفاده می شوند. البته این پوشش ها دوربین را مخفی نمی کنند. پایه های نیم دایره ای شکل، زاویه دید دوربین را مخفی می کنند؛ از این رو سارقان نمی توانند زاویه مناسب برای دور ماندن از دید دوربین را تشخیص دهند.

دستگاه ضبط دوربین مدار بسته

دستگاه ضبط دوربین مداربسته

مهمترین قسمت یک سیستم مدار بسته در هنگام خرید دوربین مدار بسته دستگاه ضبط تصاویر یا اصطلاحا  DVR است .دستگاه ضبط دوربین مداربسته وظیفه ذخیره و نگهداری تصاویر ضبط شده دوربین مداربسته را بر عهده دارد و از طریق این دستگاه ضبط، پخش و انتقال تصویر دوربین مداربسته ممکن خواهد بود. دستگاه ضبط نیز مانند دوربین های مداربسته انواع مختلفی دارد که سازندگان سیستم های امنیتی متناسب با نوع دوربین ها از نظر تکنولوژی ساخت به طراحی و تولید آن ها اقدام کرده اند. به دلیل اینکه پس از نصب دوربین مدار بسته تنها بخش سیستم که در دسترس کاربران است این بخش میباشد و بسیار مهم است که این دستگاه به درستی کار کرده و عمر طولانی ای داشته باشد.

لوازم جانبی دوربین مداربسته

فروشگاه اینترنتی یاتای علاوه بر تهیه و فروش دوربین های مداربسته و دستگاه ضبط دوربین ، لوازم جانبی دوربین مدار بسته را برای مشتریان خود تهیه کرده است. لوازم جانبی دوربین مداربسته شامل میکروفون دوربین ، سه راهی BNC ، تبدیل BNC به AV ، آداپتور 12 ولت ، سوکت BNC می باشد که هر یک دارای کاربرد های مهمی در بخش دوربین های مدار بسته است.

لوازم جانبی دوربین مدار بسته

بیشتر

دوربین مدار بسته