برای حفاظت از تأسیسات روشنائی، برق صنعتی، سیم و کابل و ماشین آلات در برابر بار اضافه برقی و جریان اتصال کوتاه از فیوز و کلید حفاظتی استفاده می گردد. اما به لحاظ اینکه در ابتدا فیوزها همیشه نمی توانند عمل حفاظت موضعی و سلکتیو را در انواع مختلف شبکه ها بطور کامل و بدون خطا انجام دهند و  دوما بخاطر اینکه در شبکه سه فاز در موقع ازدیاد جریان اغلب قطع...

برای حفاظت از تأسیسات روشنائی، برق صنعتی، سیم و کابل و ماشین آلات در برابر بار اضافه برقی و جریان اتصال کوتاه از فیوز و کلید حفاظتی استفاده می گردد. اما به لحاظ اینکه در ابتدا فیوزها همیشه نمی توانند عمل حفاظت موضعی و سلکتیو را در انواع مختلف شبکه ها بطور کامل و بدون خطا انجام دهند و  دوما بخاطر اینکه در شبکه سه فاز در موقع ازدیاد جریان اغلب قطع سه فاز بطور همزمان لازم و ضروری است به همین دلیل نمی توان همیشه از فیوز و کلید حفاظتی استفاده کرد.

در ضمن در بعضی از شبکه های توزیع باید به محض برگشت جریان (ولتاژ) یا افت بیش از حد مجاز ولتاژ، مدار بطور خودکار قطع و آلارمهای لازم ایجاد می شود. همچنین در بعضی موارد ورود اتوماتیک یا دستی دیزل ژنراتور یا ترانسفورماتور در شبکه توزیع جهت تداوم کار شبکه یا انجام تعمیرات دوره ای شبکه اجتناب ناپذیر می باشد. در چنین حالت های فقط از کلید اتوماتیک می توان استفاده کرد.

کلید اتوماتیک و کلید غیر اتوماتیک

ابتدا لازم است بدانیم کلیدهای اتوماتیک با کلیدهای غیر اتوماتیک چه تفاوتی دارند، کلیدهای اتوماتیک به کلیدهایی گفته می شود که دارای رله هستند و هر کدام برای کاربردهای مخصوصی مورد استفاده قرار می گیرد بطور مثال کلیدهای اتوماتیک هوایی دارای رله های بسیار هوشمندی از نوع رله های الکترونیکی بوده است،

اما کلیدهای غیر اتوماتیک کلیدهایی است که صرفا برای قطع و وصل مورد استفاده قرار میگیرد و فاقد رله می باشند بطور مثال کنتاکتور یک تجهیز غیر اتوماتیک است که برای قطع و وصل های متفاوت با کاربردهای مختلف یک مشخصه ای دارد مثلا کنتاکتور AC3 برای بارهای القایی بوده است.

کلیدهای مینیاتوری

از انواع کلید های فشار ضعیف که معمولأ در جریان های پایین و در تابلوهای روشنایی و تابلوهای توزیع با توان کم و یا جهت حفاظت مدارات کنترل و فرمان تجهیزات و تاسیسات برقی مورد استفاده قرار می گیرد. جریان قطع اتصال کوتاه این کلیدها معمولأ چندان بالا نیست. حداکثر جریان مورد استفاده با کلید مینیاتوری ۱۰۰ آمپر است و همینطور جریان قطع اتصال کوتاه این کلیدها بصورت نرم ۱۰ کیلو آمپر و حداکثر ۲۵ کیلو آمپر بوده است. این کلیدها دارای دو نوع کاربرد صنعتی IEC60947   و کاربرد مسکونی IEC60898 هستند.

فیوز و کلید حفاظتی

کلیدهای حافظ جان

یکی از عوامل که باعث بوجود آمدن خسارات مالی، صدمات و تلفات جانی بخصوص در منازل مسکونی، مراکز اداری، تجاری و مجتمع های صنعتی عدم رعایت مسائل ایمنی در استفاده از انرژی برق می باشد. برای حفاظت از جان افراد در مقابل خطر برق گرفتگی و جلوگیری از خطرات جریان نشتی از کلیدهای حفاظت از خطر برق گرفتگی (محافظ جان) استفاده می شود. این کلیدها که براساس حساسیت خود به دو نوع صنعتی و خانگی تقسیم می شوند، علاوه بر حفاظت  جان افراد  در مقابل تماس مستقیم و یا غیر مستقیم برق، با جلوگیری از نشتی جریان در حفاظت دستگاه ها و تجهیزات صنعتی نیز موثر بوده است. براین اساس در صورتی که حساسیت کلیدها تا ۳۰ میلی آمپر باشد این کلید به عنوان حفاظت از جان و در صورتی که حساسیت آن بیشتر از ۳۰ میلی آمپر باشد به عنوان حفاظت از تجهیزات صنعتی بکار می رود .

کاربرد کلیدهای حفاظت از خطر برق گرفتگی، مقایسه جریان ورودی با جریان های خروجی کلید بوده است به طوری که اگر جریان نشتی در مداری که کلید در آن واقع شده است بیشتر از حساسیت کلید باشد کلید عمل کرده و جریان ورودی و در نتیجه مدار را قطع می کند. از دیگر مزایای استفاده از کلیدهای حفاظت از خطر برق گرفتگی جلوگیری از بروز آتش سوزی در اثر وجود جریان نشتی می باشد. با توجه و اهمیت به اینکه یک جریان نیم آمپری می تواند باعث بروز آتش سوزی شود، کلید حفاظت از خط برق گرفتگی با تشخیص جریان نشتی و قطع جریان ورودی،  مانع از بروز آتش سوزی می گردد. همچنین از آنجا که در صورت وجود جریان نشتی در بدنه وسایل برقی، این جریان به مرور زمان زیاد می گردد و احتمال سوختن وسایل برقی را به وجود می آورد لذا استفاده ازکلیدهای حفاظت از خطر برق گرفتگی ضروری بوده است.

کنتاکتور

کنتاکتور قطعه ای است که در آن با استفاده از خاصیت الکترومغناطیس تعدادي کنتاکت به یکدیگر وصل و یا از یکدیگر جدا می گرددند. از این کاربرد کنتاکتور جهت قطع و وصل و یا تغییر اتصال مدار استفاده می گردد. هر کنتاکتور معمولاً داراي سه کنتاکت اصلی براي مدار بوده.

کنتاکتور متشکل از دو هسته E شکل که یکی ثابت و دیگري متحرك است. در میان هستۀ ثابت یک سیم پیچ قرار دارد که با عبور جریان از آن نیرویی ایجاد می شود که هسته متحرك را به هستۀ ثابت متصل می کند. با حرکت هستۀ متحرك، تعدادي کنتاکت باز، بسته و تعدادي کنتاکت بسته، باز خواهند شد.

بی متال

از بی متال برای حفاظت از موتورهای الکتریکی در مقابل بار اضافه  از رله های حرارتی (بی متال) استفاده می شود. اساس کار این رله ها بر پایه اختلاف ضریب انبساط طولی دو فلز به کار رفته است.

بر اثر عبور جریان از بی متال ،دو فلز گرم شده و طول آنها افزایش پیدا میکند. از آن جایی که ضریب انبساط طولی یکی از فلزات بیشتر از دیگری است. دو فلز با هم به سمت فلزی که ضریب انبساط طولی کمتری دارد خم می شود. در نتیجه مسیر عبور جریان کنتاکتها باز و مدار قطع می گردد.

فیوز و کلید حفاظتی

بیشتر

فیوز و کلید حفاظتی 

زیرشاخه ها

 • بی متال

  بی متال

  بی متال یا رله حرارتی ، یکی از انواع تجهیزات حفاظتی می باشد که حساس به دما می باشد . بی متال برای جلوگیری از اضافه بار و آتش سوزی به کار برده می شود .

  فروشگاه اینترنتی یاتای ، عرضه کننده انواع بی متال ، مانند بی متال معمولی ، بی متال حرارتی ، بی متال سه فاز و ... با بهترین کیفیت و پایین ترین قیمت.

  فروشگاه اینترنتی یاتای

 • کلید اتوماتیک

  کلید اتوماتیک

  کلید اتوماتیک،جهت حفاظت از مدار و سیستم های الکتریکی، بسیار کارآمد می باشد. کلید اتوماتیک می تواند محافظ خوبی در برابر خطر اضافه بار و اتصال کوتاه باشد.این کلید می تواند امکان حفاظت موضعی را فراهم کند .لازم است بدانید که در بعضی از موارد مثلا در مدار های سه فاز ، با افت شدید ولتاژ مدار باید به صورت خودکار قطع شود که این امر با استفاده از کلید اتوماتیک به راحتی انجام می شود.

  یکی دیگر از مواردی که فقط می شود از کلید اتوماتیک استفاده کرد ، زمانی است که بخواهیم یک دیزل ژنراتور به مدار اضافه کنیم.نکته دیگر اینکه کلید اتوماتیک ، بعد از بازگشت جریان بلا فاصله آماده به کار است.

  فروشگاه اینترنتی یاتای

 • کلید محافظ جان

  کلید محافظ جان

  کلید محافظ جان ، یکی از قطعات حفاظتی در مدارهای الکتریکی است،که جریان نشتی را تشخیص می دهد ، بنابر این یه کلید محافظ جان ، کلید جریان نشتی هم می گویند .

  فروش کلید محافظ جان اشنایدر ،کلید محافظ جان تک فاز،کلید محافظ جان سه فاز و... به صورت آنلاین با بهترین قیمت و کیفیت در فروشگاه اینترنتی یاتای.

  فروشگاه اینترنتی یاتای

 • کلید مینیاتوری

  کلید مینیاتوری

  کلید مینیاتوری نیز  مانند موارد دیگری که  معرفی شدند ، یکی از تجهیزات حفاظت از  مدار ها هستند. دو عملکرد کلید مینیاتوری برای تامین امنیت مدار،کنترل اضافه بار و تشخیص اتصال کوتاه می باشد .از انواع کلید مینیاتوری می توان به  کلید مینیاتوری اشنایدر  و کلید میناتوری کانل اشاره کرد که از برند های مطرح در این زمینه هستند ، اشاره کرد .

  فروش آنلاین بهترین برند های کلید مینیاتوری  فروشگاه اینترنتی یاتای .

  فروشگاه اینترنتی یاتای

 • کنتاکتور

  کنتاکتور

  از کنتاکتور جهت تغییر در نحوه اتصال مدار و قطع و وصل کردن مدار ، طراحی مدار فرمان اتوماتیک ،کنترل مصرف کننده از راه دور و یا چند محل ،استفاده می کنند .خرید انواع مرغوب کنتاکتور، به عنوان مثال کنتاکتور کاوه ، به صورت آنلاین ، در فروشگاه اینترنتی یاتای.

جستجوی پیشرفته
فیلترهای فعال:
  قیمت
  توان
  نوع
  آمپر
  قدرت قطع